Elewarr przygotowany do skupu zbóż i rzepaku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2018,13:00 Aktualizacja: 24-06-2018,14:09
A A A

Państwowa spółka Elewarr jest przygotowana do skupu zbóż i rzepaku - poinformował prezes Bogdan Drechna. Dodał, że spółka dysponuje 17 punktami skupu.

Szef firmy ujawnił podczas Krajowej Federacji Producentów Zbóż, że w maju Elewarr powiększył możliwości przechowalnicze łącząc się ze spółką - elewatorem w Koronowie. Wcześniej spółka miała 16 elewatorów o powierzchni ponad 630 tys. ton. Została też podpisana długoletnia umowa z bankiem na kredytowanie skupu.

ceny zbóż, zbiory zbóż, handel ziarnem, gus, indeks cen zbóż, jęczmień

Zboża tanieją. Ale jest wyjątek

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących cen skupu produktów rolnych w Polsce wynika, że w marcu spadły stawki większości zbóż. Wyjątkiem jest jęczmień, którego zbiory na świecie w sezonie 2017/18...

- W tym roku skup zbóż, rzepaku i roślin strączkowych zaplanowany jest na poziomie 225 tys. ton przy całkowitym wykorzystaniu powierzchni przechowalniczej - podkreślił prezes.

Elewarr posiada obiekty w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, lubuskim. Na potencjał przedsiębiorstwa wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej składają się duże elewatory zbożowe o możliwościach składowania od 25 do ponad 89 tys. ton oraz mniejsze obiekty (silosy i magazyny płaskie) o pojemności od 8 do ponad 14 tys. ton.

- W planie mamy jeszcze jest rozbudowę elewatora w Rzeszowie - powiedział Drechna. Wyjaśnił, że obecnie jest tam elewator o pojemności 25 tys. ton i czasem są problemy ze skupem i ziarno trzeba przewozić do innych magazynów. Gdyby inwestycja się udała, to pojemności elewatorów Elewarru wrośnie do 700 tys. ton.

zakaz handlu w niedziele, handel rzepakiem, PSPO, KZPRiRB, grzegorz barczewski, adam stępień

Rzepakiem w niedzielę nie pohandlujesz? Potrzebna zmiana prawa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju (PSPO) i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) domagają się znowelizowania w trybie pilnym ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w...

Szef spółki przypomniał, że nie da się całkowicie wykorzystać powierzchni magazynów, pojemność technologiczna magazynów jest o 15-20 proc. mniejsza, gdyż część komór jest potrzebna do przeprowadzenia różnych operacji, np. na dosuszania zbóż czy przy przeładunkach.

Głównym działaniem Elewarru jest obrót zbożem, świadczenie usług przechowywania dla m.in. Agencji Rezerw Materiałowych czy indywidualnych rolników. - Planujemy dokonywanie zakupu roślin wysokobiałkowych, ale nie ma zbyt dużo oferentów - zaznaczył Drechna. Ponadto spółka chce rozwijać skup kukurydzy mokrej.

Prezes zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku spółka kupiła rekordową ilość zbóż. - Spółka ze zbiorów 2017 r. zamierzała zakupić 280 tys. ton - co było rekordem, natomiast zakupiła jeszcze więcej - 330 tys. ton stabilizując cenę w sezonie 2017/2018 - powiedział. Przypomniał, że w ubiegłych latach skup ziarna był znacznie mniejszy: w 2009 r. wyniósł 88 tys. ton, do 2014 - niewiele ponad 100 tys. ton; w 2015 - 222 tys. ton, a w 2016 - 189 tys. ton.

eksport zbóż z polski, eksport ziarna, pszenica, ceny zbóż, handel zbożem

Polska sprzedaje coraz mniej zboża. Handel ziarnem na wolnych obrotach

W bieżącym sezonie mocno wyhamował eksport zbóż z Polski. Wpisuje się to w ogólne tendencje handlu ziarnem w Unii Europejskiej, ale u nas spadek wywozu był jednak znacznie większy niż w przypadku innych państw. Według najnowszych...

Oprócz skupu zbóż, spółka oferuje usługowe przechowywania ziarna z możliwością jego odsprzedaży, np. gdy cena wrośnie. Minimalna partia do składowania wynosi 20 ton. Gdyby rolnik (grupa rolników) zdecydował się na odsprzedaż zboża Elewarrowi, to dostanie cenę według aktualnego cennika i będzie można negocjować stawkę za przechowywanie.

Drechna podkreślił, że skup zbóż w ubiegłym roku był dokonywany przy uwzględnieniu przepisów dotyczących o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji. Zaznaczył, że było to duże wyzwanie dla Elewarru, ponieważ trzeba było mieć dokumenty, że oferowana cena nie jest niższa od rynkowej, a spółka jako duży podmiot nie wykorzystuje przewagi rynkowej.

W ocenie ekspertów w tym roku wegetacja jest przyspieszona i żniwa jęczmienia oraz rzepaku mogą się rozpocząć już za kilka dni. Natomiast pozostałe zboża mogą dojrzeć do zbioru już w pierwszych dniach lipca.

Jedynym udziałowcem spółki od 1 września 2017 r. jest Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa jako następca prawny Agencji Rynku Rolnego. Spółka Elewarr powstała w 1992 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement