Ekspert: ceny zbóż w najbliższych miesiącach raczej nie wzrosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2024,7:10 Aktualizacja: 25-02-2024,8:46
A A A

Ceny zbóż w Polsce zależą od cen światowych, a te są niskie i prawdopodobnie w najbliższych miesiącach nie wzrosną - powiedział PAP Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zaznaczył, że niskie ceny zbóż to nie tylko problem polskich rolników.

"Wszędzie na świecie są niskie ceny, nie tylko w Polsce. Trzeci rok z rzędu były dobre zbiory ziarna w Polsce i to się skumulowało z ubiegłorocznym nadmiernym importem kukurydzy, a jednocześnie jest słaby popyt na zboże na rynku krajowym" - wyjaśnił dr Łopaciuk.

Jak powiedział, na świecie jest też "w miarę komfortowa" sytuacja w bilansie zbóż paszowych i rynek się już "oswoił" z wojną i w większym stopniu reaguje na fundamenty, tj. relacje popytu i podaży. Zaznaczył, że na rynkach eksportowych jest bardzo duża konkurencja między Rosją, Ukrainą i innymi dostawcami (UE, USA, Argentyna), w efekcie jest niski poziom cen światowych.

gus, płody rolne, produkty rolne, ceny

Rolnicy na drogach nie są przypadkowo. Ceny skupu produktów rolnych podane przez GUS mówią aż nadto

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w styczniu 2024 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,5 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 16,1 proc.) – poinformował...

"Polska nie jest samodzielną wyspą i w dłuższym okresie ceny na rynku krajowym dostosowują się do ceny światowej. Ale niskie ceny zbóż - to nie jest tylko problem polskich rolników" - stwierdził Łopaciuk. Wyjaśnił, że w poprzednich latach ceny pszenicy były wysokie, wywołane przez wojnę na Ukrainie. Teraz spadły do poziomów sprzed wybuchu wojny.

Łopaciuk uważa, że w najbliższym czasie ceny zbóż raczej będą na niskim poziomie. Ekspert zastrzegł jednak, że na razie prognozy są opracowywane na podstawie tylko różnych doniesień, bo do zbiorów jest jeszcze pół roku.

„Rolnicy oczywiście, że się buntują i protestują, bo w ub.r. ceny pszenicy były dwa razy wyższe. Na pewno jest to trudna sytuacja dla nich, bo muszą mieć teraz środki na dalszą produkcję rolną” - skomentował Łopaciuk.

Obecnie (dane dot. 21 bm.) cena pszenicy na giełdzie Matif wynosi 203,75 euro/t i jest to najniższa cena od czasu agresji Rosji na Ukrainę. Na podobnym poziomie ceny pszenicy były w październiku 2021 r. Najwyższe notowanie pszenica osiągnęła 17 maja 2022 r. - 375 euro za tonę.

minister rozwoju, hetman, protest rolników, ukraina

Minister Hetman: Komisja Europejska musi znaleźć ok. 4 mld euro, aby zdjąć w całej UE ok. 20 milionów ton nadwyżki zbóż

Popieram protesty rolników, oni protestują w słusznej sprawie – powiedział we wtorek w Radiu Zet minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. - „Rolnicy są zdesperowani i rozumiem, że wyjechali na drogi. Mają prawo...

Według Izby Zbożowo-Paszowej, w pierwszej połowie lutego w portach Morza Czarnego cena tego zboża wynosiła 167 euro/t i była o 2 proc. niższa niż przed tygodniem.

Jak poinformował KOWR, w pierwszej dekadzie lutego 2024 r. na rynku krajowym spadały monitorowane ceny zbóż. Jedynie ceny owsa wzrosły, z uwagi na małą liczbę ofert sprzedaży tego zboża. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, za pszenicę konsumpcyjną w drugim tygodniu lutego płacono średnio 865 zł/t, o 0,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 7 proc. niższa od notowanej miesiąc wcześniej i o 36 proc. niższa niż przed rokiem.

Z danych Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą w lutym/marcu br. w zależności od regionu kraju w połowie lutego wahały się w przedziale 750-820 zł/t.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu