Coraz drożej w sklepach spożywczych. Za co najwięcej płacimy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2021,11:35 Aktualizacja: 25-06-2021,13:30
A A A

W maju ceny w sklepach spożywczych poszły w górę średnio o 5,4 proc. w skali miesiąca - wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych I-V 2021". Podrożały 7 z 12 kategorii produktów - najbardziej kapusta. Tańsza była cebula i cukier.

Raport przygotowała agencja badawczo-analityczna Hiper-Com Poland i platforma analityczno-badawcza UCE RESEARCH. Z dokumentu wynika, że od początku stycznia do końca maja stawki w sklepach spożywczych w ujęciu miesięcznym najbardziej poszły w górę w lutym, kiedy w porównaniu do stycznia były wyższe o ponad 9,2 proc.

ceny żywności, indeks cen FAO, Jakub Olipra, Stanisław Kacperczyk, skup produktów rolnych

Żywność coraz droższa. Indeksy cen mocno poszły w górę

Fakt, że płody rolne drożeją, nie oznacza, że rolnicy są zadowoleni. Według najnowszych danych GUS o 16 proc. wzrosły średnio ceny w skupie podstawowych produktów rolnych. - Na tle historycznym, skok jest dość duży - ocenił Jakub Olipra,...

W marcu, w zestawieniu do lutego, wzrosły o 1,6 proc., natomiast w kwietniu w porównaniu z marcem spadły o 4,3 proc. W maju ceny aż 7 z 12 sprawdzonych kategorii wzrosły w relacji miesięcznej (chemia gospodarcza, mięso, napoje, owoce, produkty tłuszczowe, używki i inne). Z kolei potaniały dodatki spożywcze, nabiał, pieczywo, produkty sypkie i warzywa.

"Spośród 45 analizowanych towarów aż 25 zdrożało. Najmocniej poszła w górę kapusta, bo aż o 120,1 proc., z kolei najbardziej - o 31 proc. potaniała cebula i cukier - 26,4 proc." - czytamy.

- Uważam, że ceny podstawowych produktów żywnościowych nadal będą rosły (...), z miesiąca na miesiąc może być drożej - wskazał Krzysztofa Łuczaka z Grupy BLIX. Jak zaznaczył, dotychczas Polacy dobrze znosili podwyżki, jednak akceptowalna granica wkrótce może zostać przekroczona.

- Prognozuję, że finalnie średnie tempo wzrostu cen detalicznych (w sklepach spożywczych - PAP) w całym 2021 roku będzie się wahało w granicach 5 a nawet 8 proc. - podał.

kombajn, rzepak, Sahryń

Bez nawożenia nie będzie żywności

Nie da się wyżywić coraz większej populacji ludzkości bez nawożenia. Musi ono jednak być coraz bardziej efektywne - przekonywała o tym dr inż. Karolina Frąckowiak, prezes Yara Poland  Sp. z o.o., która 21 czerwca br. była gościem na...

Według eksperta, przyszły rok może być równie trudny i jako społeczeństwo musimy być na to przygotowani, choć głównie odczują to najmniej zarabiający oraz emeryci.

W raporcie czytamy ponadto, że w maju zdrożało mięso - o 8,2 proc. "Na początku roku lekko potaniało - o 4,1 proc., ale później z miesiąca na miesiąc już tylko sukcesywnie drożało" - podano w raporcie.

Jeśli chodzi o majowy spadek cen, to ten był najbardziej widoczny w przypadku warzyw, które średnio staniały o 7,3 proc. Tańsze było też pieczywo o 6,6 proc., a także produkty sypkie o 5,2 proc.

Łuczak wskazał, warzywa oraz produkty sypkie w okresie od stycznia do maja na zmianę drożały i taniały. "Natomiast pieczywo w lutym i marcu stało się droższe, ale za to w kwietniu i maju było tańsze" - podał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt