Chleb po 10 złotych? Rolnicy ostrzegają, eksperci uspokajają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2018,12:55 Aktualizacja: 20-08-2018,13:04
A A A

Analitycy prognozują, że w Polsce pójdą w górę ceny żywności. Według najnowszych danych resortu rolnictwa straty spowodowane suszą przekroczyły już 2 miliardy złotych.  

W ubiegłym tygodniu pojawiły się szacunki Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni". Jego przedstawiciel w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" straszył, że z powodu suszy i ASF mocno podrożeje pieczywo i mięso.

zboża, ceny, ceny skupu zbóż, agrobiznes, KOWR

Ceny zbóż w tym sezonie będą wyższe niż w poprzednim

Według zespołu ekspertów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w tym sezonie ceny zbóż będą wyższe niż w ubiegłym. We wrześniu pszenica konsumpcyjna może kosztować 690-720 zł/t, a w grudnia - 700-745 zł/t. Średnia cena tego ziarna w...

Prognozy rolników wyglądają alarmująco, bo ceny chleba mają według nich wzrosnąć do 8-10 zł za bochenek, a drób, wieprzowina i wołowina mają być o ponad jedną trzecią droższe - informuje z kolei "Gazeta Wyborcza".

Susza jest nie tylko w Polsce i to właśnie sytuacja na świecie w dużej mierze podbija ceny zbóż, w tym pszenicy.

- Ceny rynkowe pszenicy w sierpniu osiągnęły poziom najwyższy od 2014 roku. Będzie miało to przełożenie na wzrost cen detalicznych pieczywa - mówi Mariusz Dziwulski z PKO BP.

- Jednak szacować można, że w odniesieniu do wzrostu cen samego surowca, pieczywo nie podrożeje więcej niż o 10 proc. w skali roku. Warto dodać, że w kierunku wzrostów oddziałują również inne czynniki - drożejąca ropa oraz rosnący poziom kosztów pracy - dodaje ekspert.

susza, gleba, deficyt wody, susza rolnicza, straty w uprawach

Ministerstwo przyznaje, że straty suszowe wzrosły już do ponad 2 mld zł

Ponad 2 mld zł wynoszą starty spowodowane przez tegoroczną suszę. Klęską dotkniętych jest ok. 2,5 mln hektarów upraw i ponad 147 tys. gospodarstw rolnych - poinformował PAP w czwartek resort rolnictwa. Według danych resortu rolnictwa na 16...

- Na początku sierpnia w zakładach monitorowanych przez MRiRW średnia cena pszenicy konsumpcyjnej była wyższa o 4 proc. w porównaniu do początku lipca, ale już o 16 proc. wyższa w relacji do analogicznego okresu roku 2017. Warto zauważyć, że w bieżącym roku niska podaż ziarna spowodowała, że pomimo trwających zbiorów ceny rosły - podkreśla z kolei Grzegorz Rykaczewski z BZ WBK.

Twierdzi, że mimo wszystko ceny nie będą rosły gwałtownie, dzięki globalnym zapasom pszenicy. - Cena pszenicy stanowi średnio ok. 15 proc. ceny detalicznej chleba. W rezultacie nawet kilkunastoprocentowa podwyżka cen zbóż tylko w ograniczonym zakresie zwiększy dynamikę wzrostu cen pieczywa - uspokaja.

Ministerstwo rolnictwa też nie uważa, by szacunki wzrostu cen, jakie podają rolnicy, miały się sprawdzić. - Zbiory zbóż, szczególnie zbóż jarych, a także fakt, że jesteśmy uczestnikami globalnego rynku nie dają podstaw do wniosków o tak drastycznym wzroście cen - mówi next.gazeta.pl Małgorzata Książyk z biura prasowego resortu.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu