Ceny skupu w rolnictwie poszły w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Gozdowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2019,12:30 Aktualizacja: 23-12-2019,12:36
A A A

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w listopadzie wobec poprzedniego miesiąca o 0,9 proc, a w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. o 5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że w koszyku podstawowych produktów rolnych znajdziemy: pszenicę, żyto, żywiec wołowy i wieprzowy, drób i mleko krowie.


ceny żywności, podatek cukrowy, budżety domowe, badanie ipsos

Wzrost cen żywności negatywnie wpłynął na nasze budżety

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że wzrost cen żywności, jaki miał miejsce w ciągu ostatniego roku, negatywnie wpłynął na ich budżet domowy. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności...

"W listopadzie 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem żyta, pszenżyta, owsa, żywca wieprzowego i drobiu. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu" - czytamy w komunikacie.

W skali miesiąca stawki większości produktów rolnych spadły na targowiskach. Wyjątek stanowiły ceny żywca wołowego i wieprzowego, jałówek jednorocznych oraz prosiąt na chów.

"W skali roku odnotowano spadek cen zbóż - z wyjątkiem ceny owsa - oraz wzrost cen zwierząt gospodarskich i żywca wieprzowego przy spadku cen żywca wołowego" - ogłosił urząd statystyczny.

W listopadzie średnio za pszenicę płacono w skupie 68,29 zł/dt - o 2,8 proc. więcej niż przed miesiącem, natomiast o 17 proc. mniej niż przed rokiem. Ceny targowiskowe pszenicy (86,94 zł/dt) spadły zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 1,1 proc.), jak i rokiem ubiegłym (o 3,2 proc.).

eksport produktów żywnościowych, kowr, katarzyna kwiecień, promocja żywności, misje handlowe

Promocja żywności wspiera rozwój rolnictwa

- Promocja żywności prowadzona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwiększa jej eksport i wpływa na rozwój rolnictwa - poinformowała Katarzyna Kwiecień, dyrektor Departamentu Wsparcia Eksportu KOWR. Zadaniem ośrodka jest budowanie...

Stawki żyta w skupie wyniosły 54,32 zł/dt i były niższe zarówno w skali miesiąca (o 0,3 proc.), jak i w stosunku do roku poprzedniego (o 23,4 proc.). W transakcjach targowiskowych wyniosły 68,73 zł/dt i spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 3,9 proc.) i rok do roku (o 4,0 proc.).

W skupie za ziemniaki płacono średnio 39,75 zł/dt, więcej o 7,3 proc. niż przed miesiącem i o 10,6 proc. niż przed rokiem.

W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (210,04 zł) spadła o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 92,9 proc.

Ceny skupu żywca wołowego (6,34 zł/kg) wzrosły o 4,7 proc. w skali miesiąca, natomiast spadły o 2,6 proc. w skali roku. Na targowiskach wyniosły 6,57 zł/kg i były wyższe o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku odnotowano spadek o 6,9 proc.

kanada, zmiana klimatu, ceny żywności w kanadzie, susza rolnicza

Przez zmiany klimatu płacą więcej za żywność

Zmiany klimatu już teraz powodują wzrost cen żywności w Kanadzie, a w przyszłym roku rodziny wydadzą średnio prawie o 500 tamtejszych dolarów (CAD) więcej niż w 2019 - wynika z najnowszego raportu uniwersytetów. Uniwersytet w Guelph i...

Stawki żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 5,88 zł/kg i były niższe o 0,2 proc. niż przed miesiącem, natomiast o 39,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

Na targowiskach za 1 kg płacono 6,01 zł, czyli więcej zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,8 proc. i w skali roku - o 24,2 proc.

W listopadzie poprawiła się relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (8,6 wobec 8,2), natomiast relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia pozostała na takim samym poziomie jak przed miesiącem.

Ceny skupu drobiu rzeźnego wynosiły 3,79 zł/kg i były niższe w stosunku do października o 2,9 proc., ale w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosły o 0,3 proc.

Za 1 hl mleka płacono w skupie 138,22 zł. Cena mleka w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 4 proc., natomiast w odniesieniu do listopada 2018 r. spadła o 1,4 proc.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu