Ceny kukurydzy i pszenicy na giełdach w miarę stabilne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
13-12-2016,10:00 Aktualizacja: 13-12-2016,10:48
A A A

Kukurydza w kontrakcie styczniowym na paryskiej giełdzie Euronext podrożała przez tydzień o 0,2 proc. do 164,3 euro za tonę, a ceny pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie grudniowym poszły w górę o 1,2 proc. do 162,3 euro.

Eksperci przekonują jednak, że mimo tych niewielkich wzrostów notowań zbóż trend na rynku pozostaje zniżkowy. Według Komisji Europejskiej, tegoroczna produkcja pszenicy miękkiej w UE wyniosła 133,8 mln ton, czyli nieco mniej w porównaniu z 134,6 mln ton z poprzedniego raportu - informuje FAMMU/FAPA.  

skup zboża, ceny zboża, pszenica, jęczmień, kukurydza, Izba Zbożowo-Paszowa, żyto

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża. Cena odstrasza

Na krajowym rynku handel zbożami jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży ziarna zarówno ze strony firm handlowych, jak i rolników, których nie zadowalają oferowane ceny, choć rosną - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Na rynku...

Analitycy obniżyli przewidywany eksport tego gatunku w bieżącym sezonie z 25 do 24 mln ton. Wywóz zbóż z UE rzeczywiście spowalnia. Nadal co prawda jest wyższy niż w tym samym czasie sezon wcześniej, jednak wyniki tygodniowej sprzedaży zagranicznej są zaskakująco niskie - zaledwie 88 tys. ton.

Wszystko wskazuje na to, że dostawy zbóż z krajów półkuli południowej nasilą jeszcze presję podażową na światowym rynku, co będzie miało przełożenie na ceny. W tym tygodniu pojawiły się zapowiedzi rekordowych zbiorów pszenicy w Australii.  

Potwierdzają się szacunki rekordowej produkcji w krajach basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina). Ministerstwo Rolnictwa w Kijowie podało, że według szacunków tegoroczne zbiory zbóż wyniosą 64,2 mln ton, czyli o ok. 4 mln ton więcej w porównaniu do 2015 r. Resort w Moskwie potwierdził z kolei "gigantyczną produkcję zbożową" sięgającą 117,5-118 mln ton.

Ceny zbóż poszły też w górę na giełdzie CBoT w Chicago. Notowania kukurydzy w kontrakcie grudniowym wynosiły 136,4 dolarów za tonę, a pszenicy 143,6 dolarów. Te niewielkie tygodniowe wzrosty nie oznaczają raczej zmiany tendencji. Biorąc pod uwagę "ciężki" bilans zbożowy należy spodziewać, że stawki nadal będą niskie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu