Bronisze pełne grzybów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,8:10 Aktualizacja: 24-08-2016,8:45
A A A

Borowiki, koźlarze, kurki - takiego wysypu grzybów nie było przez ostatnie dwa lata. A skoro grzybów jest dużo to i ceny są niskie. Tańsze niż przed rokiem są owoce i warzywa - informuje Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach.

Najdroższe są borowiki, które kosztują w hurcie 20 do 25 zł za kg. Kurki są sprzedawane po 18 zł za kg, podczas gdy kilka tygodni temu kosztowały dwa razy tyle. Podgrzybki można już dostać w cenie 10-12 zł/kg. Koźlarze kosztują 10 zł/kg.

rynek rolno-spożywczy w broniszach, małgorzata skoczewska, ceny warzyw i owoców

Warzywa droższe na rynku hurtowym w Broniszach

W ostatnich trzech tygodniach wzrosły ceny m.in. kapusty, marchwi, pietruszki i ziemniaków. Podaż warzyw zależy od temperatury, im zimniej tym mniej chętnych do handlu. Małgorzata Skoczewska, rzecznika rynku informuje, że najbardziej...

W końcu sierpnia dojrzewa większość odmian śliwek, dlatego na rynku jest coraz większa oferta tych owoców. Ich ceny są o 10 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Za węgierki trzeba zapłacić od 1 zł/kg, a za inne odmiany wielkoowocowe do 4 zł/kg. O tyle samo co w ub.r. tańsze są gruszki odmiany Klapsa. Można je dostać w cenie od 2,3 do 3 zł za kilogram, w opakowaniach po 20 kg.

Nadal sprzedawane są czereśnie i jagody leśne. Jedne i drugie kosztują ok. 12 zł za kg, czyli o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Krajowe brzoskwinie są tańsze od importowanych, ich cena to 2-4 zł/kg, importowane są o 1 zł droższe.

Dużo jest jabłek. Nadal w sprzedaży są Papierówka i Antonówka. Z wczesnych odmian są jeszcze: Early Geneva, Paula Red i Piros. Z późniejszych, letnich odmian w ofercie jest Celesta. Większość odmian w cenie od 1,20 do 1,50. Jedynie za odmianę Ligol i Piros trzeba zapłacić do 2 zł/kg. Są to ceny przy zakupie opakowania kg - wyjaśnia rzeczniczka.

Są już orzechy laskowe, ale cena dość wysoka - od 20 do 24 zł za kilogram.
warzywa, ceny warzyw, Bronisze, ziemniaki, cebula, marchew, rynek hurtowy

Warzywa w hurcie tańsze niż przed rokiem

Warzywa w sprzedaży hurtowej są o 1/3 tańsze niż przed rokiem - wynika z raportu specjalistów z rynku hurtowego Bronisze pod Warszawą. "Tegoroczna aura sprzyja wegetacji warzyw, może poza kapustnymi, których wczesne uprawy...

Warzywa są nadal tanie, kosztują mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Cebula biała jest o 20 proc. tańsza, sprzedawana w workach po 10 kg w kosztuje 0,6-1,0 zł za kg. Marchew jest o połowę tańsza niż w ubiegłym roku i sprzedawana jest w cenie 0,4-0,8 zł/kg.

Połowę ubiegłorocznej ceny trzeba zapłacić za kapustę białą - 0,3-0,5 zł/kg. Fasola szparagowa kosztuje 3-4 zł/kg. Kalafiory są natomiast o 50 proc. droższe niż przed rokiem, ich cena wynosi 3,5 do 5 zł w zależności od wielkości róży.

Nadal tanie są pomidory. Od 15 zł za zwykłe (opakowanie 6 kg) do 18-25 za malinowe. Cena za kilogram kształtuje się na poziomie 3-4,5 zł. Dużo jest kabaczków, cukinii i papryki. Ziemniaki można kupić już od 0,4 zł/kg.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt