Bronisze. Na majówkę droższe nowalijki, pojawiły się polskie truskawki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-05-2024,9:35 Aktualizacja: 01-05-2024,9:38
A A A

Mniejsza podaż nowalijek spowodowana kwietniowym ochłodzeniem i opóźnioną wegetacją sprawiła, że ich ceny wzrosły. Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się pierwsze polskie truskawki z tuneli foliowych - poinformował PAP ekspert rynku, Maciej Kmera.

"Musi minąć kilka dni, żeby opóźniona wegetacja nadrobiła straty. Widoczne jest to nadal w obniżonej podaży rzodkiewek, koperku, sałaty i botwinki. Ich ceny wzrosły" - powiedział Kmera.

Po kilkudniowym załamaniu podaży ogórków gruntowych, przed majówką dostawy wzrosły, a cena spadła z 13 do 6-8 zł/kg. Sukcesywnie rośnie podaż pomidorów krajowych, ceny pomidorów malinowych zaczynają się od 8 zł/kg.

szparagi, uprawa szparagów, ceny, pogoda

Za sprawą pogody trudny początek sezonu szparagowego w Polsce

Zmienna kwietniowa pogoda zepsuła producentom początek sezonu szparagowego w Polsce – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze. Najwięcej złego zrobiły niedawne, mroźne noce. Rozpoczęty w kwietniu...

Były natomiast kłopoty z dostawami szparagów. Z powodu mrozów ich ceny poszły w górę do 35 zł/kg. Coraz więcej jest na rynku hurtowym młodych ziemniaków krajowych – odmiany Arrow i Irga, w ciągu kilku ostatnich dni kwietniowych ich cena z 20 zł za kg spadła do ok. 15 zł. Mało jest na rynku tzw. starych ziemniaków, odmiany żółte kosztują 2 zł/kg, za importowane z Beneluksu trzeba zapłacić 2,5 zł/kg - poinformował ekspert.

Nadal są problemy z podażą pietruszki, hurtownicy zapowiadają podwyżki po majówce do 12 zł/kg.

Z analizy Kmery wynika, że ceny krajowych warzyw w kwietniu br. były o 16,3 proc. niższe niż w kwietniu ub.r. W ciągu roku najbardziej podrożały ziemniaki - o 80 proc., a o połowę spadły ceny białej cebuli. Koszyk warzyw importowanych był o 11,6 proc. tańszy niż rok wcześniej - o ponad 100 proc. więcej kosztowała marchew, a o 46 proc. była tańsza cebula biała.

Na rynku pojawiły się pierwsze krajowe truskawki z upraw tunelowych i z każdym ciepłym i słonecznym dniem jest ich coraz więcej. Na rynku hurtowym ich ceny wahają się w przedziale 20-30 zł/ kg, wraz ze zwiększeniem podaży konsumenci mogą liczyć na spadek cen.

mrirw, przymrozki, straty, pomoc

Jak pomóc rolnikom poszkodowanym przez przymrozki? Ministerstwo się zastanawia

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad formą pomocy dla sadowników, którzy nie ubezpieczyli się od wiosennych przymrozków, a ich uprawy ucierpiały z powodu warunków, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach -...

Jednak przed majówką znacznie tańsze są truskawki z importu. Za sprowadzane z Grecji, Serbii i Holandii owoce zapłacimy od 9 do 14 zł/kg. Według Kmery, holenderskie owoce bardzo przypominają krajowe i to one najczęściej podlegają "fałszowaniu".

Krajowe truskawki trafiły też do sklepów - w jednej z sieci dyskontów 250-gramowe opakowanie tych owoców kosztowało ok. 11 zł, podczas gdy z importu opakowanie 500 g kosztowało ok. 5 zł. Delikatesy w stolicy oferowały polskie owoce w cenie 46 zł/kg.

Ekspert zaznaczył, że w stałej ofercie są krajowe owoce - jabłka i gruszki, a z importowanych pojawiły się pierwsze czereśnie, brzoskwinie i morele z Hiszpanii, ale są jeszcze drogie. Rośnie popyt na arbuzy z Maroka, które można kupić w cenie od 4,25 zł/kg.

Ceny importowanych owoców w kwietniu br. w porównaniu z kwietniem 2023 r. były niższe o 16,5 proc. - najbardziej staniały winogrona ciemne (o 44 proc.), o 41 proc. podrożało zaś kiwi. Owoce krajowe są o 10,2 proc. droższe niż przed rokiem - podał ekspert.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich