Afryka ważnym kierunkiem eksportowym dla firm z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,9:00 Aktualizacja: 05-08-2015,9:46
A A A

Jeżeli polski sektor rolno-spożywczy chce nadal dywersyfikować rynki zbytu swoich produktów, to nie może pomijać Afryki. Ten kontynent stale się rozwija i ma przed sobą wielkie możliwości.

Wygra ten, kto będzie pierwszy i zaoferuje produkty zbieżne z potrzebami tamtego regionu - twierdzą urzędnicy resortu gospodarki i zachęcają do zainteresowania się Afryką, a w szczególności licząca ponad 2 mln mieszkańców Botswaną.

- Polska aktywnie poszukuje nowych partnerów i rynków. Dąży również do pogłębienia współpracy z państwami Afryki w sferze politycznej oraz gospodarczej - mówił wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk podczas spotkania z wiceministrem handlu i przemysłu Botswany Sadique’m Kebonangiem.

Tak polscy producenci promowali swoje wyroby podczas targów Djazagro w Algierze.

Polska ma szansę podwoić eksport żywności. Kierunek Afryka i Chiny

Algieria zainteresowana jest współpracą w zakresie wymiany towarowej, nasiennictwa, hodowli, genetyki, systemów magazynowania oraz przetwórstwa. W Chinach rośnie z kolei zainteresowanie polską żywnością. Afryka Północna...
Bąk podkreślił, że rząd wspiera polski biznes, który jest zainteresowany relacjami handlowymi i inwestycjami w Afryce, a także zapewnia wiarygodne informacje na temat warunków politycznych, finansowych i prawnych w krajach afrykańskich.

- Dzięki programowi Go Africa, obserwujemy stałą poprawę wyników wymiany handlowej Polski z Afryką. Dlatego, też widząc tak ogromny potencjał drzemiący w tych relacjach, rozwój współpracy gospodarczo-handlowej z całym kontynentem afrykańskim pozostaje naszym priorytetem - zaznaczył.

Jak wyjaśnił wiceminister, Botswana podąża drogą "stabilnego wzrostu przy zachowaniu skutecznej polityki fiskalnej i monetarnej". - Wiedząc o wysiłkach rządu Botswany na rzecz dywersyfikacji przemysłu, jesteśmy chętni i gotowi na współpracę w wielu dziedzinach - zauważył.

Duży potencjał drzemie w eksporcie polskich produktów rolnych, materiałów włókienniczych i maszyn. - Jesteśmy gotowi podzielić się swoimi doświadczeniami, wiedzą i technologią - zapewnił Arkadiusz Bąk.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie