Copy LinkXFacebookShare

Druga dawka azotu w pszenicy ozimej

Początek strzelania w źdźbło to odpowiedni moment do zastosowanie drugiej dawki azotu w uprawie pszenicy ozimej, bo wtedy na pędzie głównym i źdźbłach bocznych zawiązują się kłosy.

Zależnie od intensywności uprawy, przeznaczenia ziarna (konsumpcyjne czy paszowe), warunków glebowych i rozkładu opadów, nawozy azotowe w uprawie pszenicy ozimej stosuje się w dwóch, trzech, a nawet w czterech terminach. Dla wszystkich tych wariantów wspólny jest pierwszy termin – tuż przed ruszeniem wegetacji.

Azot w dwóch terminach stosuje się, gdy pszenicę uprawia się ekstensywnie. Drugą dawkę w wysokości 30-40 proc. łącznej dawki rozsiewa się w fazie drugiego-trzeciego kolanka (BBCH 32-33). Przy większych oczekiwaniach co do wielkości plonu, drugą dawkę trzeba zastosować nieco wcześniej, bo od końca fazy krzewienia (BBCH 29) do fazy pierwszego kolanka (BBCH 31).        

W drugim terminie można stosować wszystkie dostępne na rynku nawozy azotowe. Najczęściej dawka azotu wynosi ok. 50 kg N/ha. Należy pamiętać, że rośliny nie są w stanie skorzystać z całości azotu podanego w nawozach mineralnych. Jego wykorzystanie przez pszenicę ozimą wynosi około 70 proc., co przy dawce 50 kg N/ha oznacza, że rośliny mogą pobrać 35 kg N/ha (50 x 0,7). 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki