Copy LinkXFacebookShare

Rzepak i pszenica coraz tańsze na giełdach

Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na listopad przez tydzień stracił na wartości 2 proc. i tona surowca kosztowała 375,3 euro. Notowania pszenicy z dostawą na wrzesień poleciały w dół o 1,5 proc. do 177,5 euro za 1000 kilogramów.

W miarę zbliżania się ku końcowi zbiorów rzepaku daje się odczuć coraz większą presję cenową na surowiec – informuje FAMMU/FAPA. A ponadto w wielu państwach zbiory będą niższe od niedawnych prognoz, co też w pewnym stopniu wspiera notowania.

Żniwa w Niemczech i Polsce są bliskie zakończenia. Spółdzielcy zza naszej zachodniej granicy oczekują produkcji na poziomie 4,9 mln ton, czyli aż o 21 proc. niższej niż przed rokiem. Francja zredukowała prognozy zbiorów o 9 proc. do około 5 mln ton. Unijna wytwórczość przewidywana jest więc na zaledwie 20,7-21,5 mln ton wobec 24,4 mln ton rok wcześniej.

Pszenica na Euronext taniała pod wpływem poprawy perspektyw podaży na świecie, dobrego zaawansowania zbiorów u wiodących producentów w UE i silnej konkurencji na rynku eksporterów. Egipt, największy importer tego zboża zakupił w ubiegłym tygodniu 175 tys. ton ziarna z Rosji i Ukrainy, co potwierdza, że zboże z państw basenu Morza Czarnego jest o wiele bardziej konkurencyjne np. od francuskiego.

Z kolei kukurydza w kontrakcie listopadowym na paryskiej giełdzie potaniała zaledwie z 182 do 181,3 euro za tonę. SG zmniejszyła jednak prognozy zbiorów w UE o 7,1 mln ton z powodu suszy we Francji, na Węgrzech oraz w Rumunii.

Zobacz nas w Google News

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

Aktualności

Policja w gospodarstwie. Chodziło o utwardzenie podwórka