Copy LinkXFacebookShare

Odstrzał dzików przez cały rok. I z noktowizorami

Wykonywanie w jednym obwodzie łowieckim polowania indywidualnego i zbiorowego w tym samym czasie, w dodatku z wykorzystaniem optycznych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych. Takie możliwości dają nowe rozporządzenia ministra środowiska.

Dokumenty związane są przede wszystkim ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń. Jedno z podpisanych rozporządzeń wprowadza zmiany w Regulaminie polowań, dopuszczając – wyłącznie na obszarach objętych restrykcjami związanymi z obecnością wirusa – używanie w nocy podczas polowań na dziki optycznych urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych.

"Celem dopuszczenia urządzeń optycznych przetwarzających obraz jest poprawienie skuteczności wykonywania polowania na dziki, co spowoduje zwiększenie ich pozyskania i wpłynie na obniżenie zagęszczenia populacji, co z kolei powinno pomóc zahamować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń zwalczanego z urzędu. Niskie zagęszczenie dzików jest, zgodnie z opinią Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), gwarantem zahamowania tempa rozprzestrzenia ASF. Rozporządzenie odnosi się wyłącznie do prowadzenia polowań na dziki, ponieważ tylko te zwierzęta są wektorem wirusa ASF" – czytamy w uzasadnieniu do nowego rozporządzenia.

Druga ważna zmiana w Regulaminie polowań dotyczy możliwości wykonywania w jednym obwodzie łowieckim polowania indywidualnego i zbiorowego w tym samym czasie. Ma to przyczynić się do zwiększenia częstotliwości polowań w celu pozyskiwania jak najwyższej liczby dzików.

Od 4 sierpnia obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra środowiska w sprawie rocznych planów hodowlanych oraz wieloletnich łowieckich planów hodowlanych (stosowane do planów łowieckich począwszy od roku gospodarczego 2018/2019).


Celem nowelizacji rozporządzenia jest m.in.

  • wyłączenie z uwzględniania w rocznym planie łowieckim ubytków zwierzyny wynikających z dokonania odstrzału sanitarnego
  • określenie w rocznym planie łowieckim minimalnej, zamiast optymalnej, liczby dzików – to znaczy, że planowane będzie minimalne pozyskanie bez wskazania górnej granicy, co ograniczy formalności związane ze zwiększeniem planów pozyskania dzików
  • rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwa jest zmiana rocznego planu łowieckiego również o podejrzenie możliwości wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt
  • rezygnacja z określania w rocznym planie łowieckim klas wieku w odniesieniu do samców zwierzyny płowej i zastąpienie ich podziałem na osobniki łowne i selekcyjne.

Warto też dodać, że zgodnie z nowymi przepisami na wszystkie dziki będzie można polować przez cały rok. Do jeleni szlachetnych strzelać można będzie w okresach: łanie od 1 września do 15 stycznia, cielęta od 1 września do końca lutego. Do danieli: byki od 1 września do końca lutego, łanie od 1 września do 15 stycznia, cielęta od 1 września do końca lutego.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki