Copy LinkXFacebookShare

Spada eksport pszenicy, choć produkcja poszła w górę

W pierwszych miesiącach sezonu 2017/18 kraje Unii Europejskiej sprzedały – mimo większej produkcji – znacznie mniej pszenicy niż w tym samym okresie przed rokiem.

Według prognoz wiodących ośrodków analitycznych w bieżącym roku zbiory tego zboża we Wspólnocie były o kilka procent wyższe niż w minionym roku handlowym. Firma Tallage w najnowszym raporcie ocenia, że produkcja pszenicy zwyczajnej wyniosła 142,5 mln ton (+6,8 mln, +5 proc. rok do roku) – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Z kolei według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej zbiory (z durum) były na poziomie 151,5 mln ton (+7,1 mln t). Znawcy rynku podkreślają jednak, że w bieżący sezon Unia weszła z bardzo niskimi zapasami początkowymi. Tym samym, całkowita podaż ziarna jest większa niż sezon wcześniej, ale różnica nie jest duża.

Ten czynnik, oraz rekordowa produkcja w Rosji, mogą tłumaczyć relatywnie wolny rozwój eksportu unijnej pszenicy. Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych 20 tygodniach sezonu (do 14.11) wywóz wyniósł 7,5 mln t wobec 9,7 mln t przed rokiem (-23 proc.).

Liderami w wysyłkach są Francja (2,3 mln t) i Rumunia (2 mln t). Pozostałe kraje sprzedały do państw trzecich poniżej 1 mln t pszenicy zwyczajnej. Polska z wolumenem 0,3 mln t znalazła się na siódmym miejscu.  


Na światowym rynku rośnie znaczenie Rosji. Eksperci oczekują, że w bieżącym sezonie ten wielki kraj pobije rekord eksportu, który wyniesie 33 mln t. Według Sparks od początku sezonu do 8.11. wywieziono 13,5 mln t, czyli o 20 proc. więcej w skali roku.

Jest zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w trwającym roku handlowym Rosja wyprzedzi Stany Zjednoczone na liście największych dostawców pszenicy. Z drugiej strony wielu analityków spodziewa się wyhamowania tempa eksportu z tego państwa w kolejnych miesiącach ze względu na problemy logistyczne.

W najbliższych tygodniach dolar ma ponadto umocnić się wobec euro i można oczekiwać, że zacznie przyspieszać sprzedaż zboża z UE. Wywóz prawdopodobnie jednak nie osiągnie poziomu z ubiegłego sezonu i wyniesie około 22,9 mln t wobec 24,1 mln t sezon wcześniej.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Żniwa 2026. „Rolnicy myślą, czy przeżyją ten rok”

nowy obszar wsparcia, WPR 2023–2027, organizacje producentów, Stefan Krajewski, MRiRW, wołowina, wieprzowina, dopłaty, rolnictwo, inwestycje
Hodowla

Nowy obszar wsparcia. Nawet 500 tys. euro

3. ognisko ASF, ASF, afrykański pomór świń, powiat świecki, Czapelki, Kujawy, świnie, hodowla świń, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

3. ognisko ASF potwierdzone. Kolejny cios dla hodowców