Copy LinkXFacebookShare

Unia stawia na rozwój produkcji białka roślinnego

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie rozwoju produkcji białka roślinnego w Unii Europejskiej. Dokonano przeglądu sytuacji w zakresie podaży i popytu oraz przeanalizowano możliwości dalszego rozwoju jego produkcji.

– Białko roślinne jest ważnym składnikiem wykorzystywanym przez europejski sektor rolno-spożywczy, który produkuje żywność i napoje, przestrzegając najsurowszych na świecie norm – mówi Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

– Ze względu na różnorodne czynniki rynkowe i klimatyczne, europejska produkcja roślin wysokobiałkowych nie jest jednak na tyle duża, aby zaspokoić rosnący popyt na produkty z tego sektora. Sprawozdanie będzie stanowić ważny punkt odniesienia w ogólnounijnej debacie na temat tego, w jaki sposób zapewnić zrównoważony rozwój tego sektora. Sama komisja nie jest bowiem w stanie tego dokonać – dodał.

W dokumencie zwrócono uwagę na wiele istniejących instrumentów polityki i wniosków ustawodawczych, które mogą przyczynić się do wykorzystania gospodarczego i ekologicznego potencjału roślin wysokobiałkowych w UE.

To przede wszystkim wspieranie rolników uprawiających je za pośrednictwem proponowanej przyszłej WPR przez uwzględnienie tego sektora w krajowych planach strategicznych.

Bruksela planuje ponadto postawić na badania i innowacje finansowane ze środków programów badawczych UE i państw członkowskich oraz podwojenie budżetu programu Horyzont Europa na lata 2021-27.

KE zamierza też propagować korzystny wpływ białka roślinnego na odżywianie, zdrowie, klimat i środowisko. Na promocję w 2019 r. ma być przeznaczone blisko 200 mln euro.

Popyt na białko roślinne w Europie jest duży. Wspólnota co roku importuje ok. 17 mln ton białka surowego, w tym 13 mln sojowego. Od czasu reformy WPR w 2013 r. powierzchnia upraw soi w UE podwoiła się, osiągając prawie milion hektarów.

Podobne zjawisko dotyczy roślin strączkowych (groch polny, bób, soczewica, ciecierzyca) – od tego czasu ich produkcja w UE wzrosła niemal trzykrotnie.
 

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!