Copy LinkXFacebookShare

„Plantatorzy byliby w lepszej sytuacji”. Związek chce wcześniejszego informowania o cenach

Związek Sadowników RP wystąpił do resortu rolnictwa z wnioskiem o wprowadzenie obowiązku publicznego informowania dostawców o cenach z wyprzedzeniem.

Organizacja podkreśla, że już od kilku tygodni trwa sezon zbioru owoców jagodowych. Tymczasem obok problemów związanych z nadmiernym i niekontrolowanym importem przetworów i świeżych owoców z Ukrainy, pojawiają się kolejne, w tym te znane od kilku lat.

„Szczególnie niebezpieczne zjawisko ma miejsce na linii plantator – punkt skupu – przetwórnia. Istnieje od lat znana praktyka nieinformowania przez zakłady przetwórcze dostawców o cenach zakupu surowca. Tymi dostawcami są w niemal 100 procentach punkty skupu. W praktyce wygląda to tak, że większość przetwórni ustala ceny dopiero w chwili dotarcia zakupionego od rolników surowca do zakładu. Nijak ma się to do obowiązku zawierania umów dostarczenia i dobrych praktyk w biznesie” – wskazuje ZS RP.

Na początku czerwca podczas walnego zebrania delegatów Związku padł wniosek o zwrócenie się do szefa resortu rolnictwa z propozycją wprowadzenia obowiązku publicznego informowania dostawców, np. w formie dedykowanego portalu internetowego, gdzie każdy zakład przetwórczy musiałby ogłosić w jakich cenach będzie kupował bieżącego i następnego dnia surowiec od swoich dostawców. 

„W związku z powyższym wystosowaliśmy do ministra rolnictwa i rozwoju wsi apel o wprowadzenie obowiązku publicznego informowania z odpowiednim wyprzedzeniem przez zakłady przetwórcze i punkty skupu o cenach zakupu surowca. Postawi to plantatora w dużo korzystniejszej sytuacji niż ma to miejsce obecnie” – przekonuje Związek.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!