Copy LinkXFacebookShare

Izby przeciw ograniczeniom w polowaniach na dzikie ptaki

Negatywne stanowisko wobec projektów zmian rozporządzeń ministra klimatu i środowiska, dotyczących listy zwierząt łownych, okresów polowań oraz warunków wykonywania polowań – wyraził samorząd rolniczy. Chodzi przede wszystkim o polowania na dzikie ptaki.

„Główne zastrzeżenia dotyczą planów wykreślenia siedmiu gatunków ptaków, w tym krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernicy i łyski, z listy zwierząt łownych” – przekazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

Ptaki generują straty u rolników

W ocenie izb, takie działania mogą prowadzić do niepożądanych konsekwencji gospodarczych i ekologicznych.

„Rolnicy i rybacy obawiają się wzrostu liczebności tych gatunków, co może skutkować stratami w uprawach oraz na stawach hodowlanych. Ptaki te, żerując na paszy dla ryb czy zbożach, generują straty ekonomiczne oraz utrudniają prace melioracyjne. Usunięcie tych gatunków z listy zwierząt łownych wprowadzi zakaz ich płoszenia, co może dodatkowo skomplikować zarządzanie terenami rolnymi” – przekonuje KRIR.

Polowania bez większego wpływu

Podkreśla ponadto, że dzikie ptaki są rezerwuarem chorób, takich jak wysoce zjadliwa grypa ptaków.

„Ograniczenie odstrzału wykluczy możliwość monitoringu weterynaryjnego w kierunku tej choroby, co może wpłynąć na bezpieczeństwo produkcji drobiarskiej – kluczowego sektora eksportowego Polski. W opinii samorządu rolniczego, wykreślenie ptaków z listy zwierząt łownych powinno wiązać się z wprowadzeniem odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez te gatunki” – wskazano w wystąpieniu.

Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, że polowania nie mają znaczącego wpływu na liczebność tych gatunków, a ich nadmierny wzrost może zakłócić równowagę ekosystemów, zmniejszając populacje owadożernych ptaków.

Resort chce reformować łowiectwo

Zmiany w kwestii m.in. listy zwierząt łownych to część reformy łowiectwa, którą chce wdrażyć resort klimatu i środowiska. Według niego, brak jest uzasadnienia prowadzenia polowań na siedem gatunków ptaków łownych: jarząbka, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernicy, słonki i łyski.

MKiŚ podkreślało w komunikacie, że powyższe ptaki nie wykazują przegęszczenia populacji, które wymagałoby redukcji jej liczebności. A w odniesieniu do niektórych gatunków zauważalny jest trend spadkowy populacji, co ma potwierdzać opinia Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

„Objęte projektem rozporządzenia gatunki nie wywołują negatywnych skutków ekonomicznych czy też przyrodniczych, w szczególności nie powodują szkód w uprawach i płodach rolnych” – argumentowało ministerstwo.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!