Copy LinkXFacebookShare

Horsch Avatar 12 LC

Wraz z nowym modelem niemiecki producent rozszerza rodzinę siewników w systemie no-till o wysokowydajną maszynę. Obecnie 12-metrowa wersja dostępna jest z rozstawem rzędów 25 cm i różni się od modeli z serii Avatar SD przede wszystkim systemem zbiorników.

Potrójna skrzynia Avatara LC ma całkowitą pojemność 9400 l, podzieloną na 4580/1530/3290 l, co oznacza stosunek 50:15:35. Pozwala to na równoczesną elastyczną aplikację trzech komponentów. Opcjonalnie maszyna może być również wyposażona w MiniDrill. Wówczas do rozprowadzania są aż cztery różne składniki. Avatar LC jest wyposażony w sprawdzoną redlicę jednotarczową SingleDisc, która została zaprojektowana specjalnie dla tej rodziny i ulega stałemu rozwojowi. Producent obiecuje, że zapewnia to wszechstronny zakres zastosowań – od siewu bezpośredniego i w mulcz aż po siew tradycyjny, gdzie zabiegi są przesunięte w czasie. Rolka prowadząca na głębokości powinna zdaniem Horscha zagwarantować precyzyjne umieszczanie materiału siewnego. W przyszłości planowane jest dodanie nowych opcji wyposażenia w serii Avatar. Będą one dotyczyć automatycznego systemu kontroli nacisku redlic AutoForce oraz głowicy rozdzielającej RowControl. Avatar LC można opcjonalnie wyposażyć w gwiazdy czyszczące, które ułatwiają odgarnianie większej ilości materiału roślinnego. Ciągnione ich przyporządkowanie poprawia kopiowanie terenu. Każdą gwiazdę można bowiem indywidualnie ustawić na żądaną głębokość. Dopasowanie do warunków glebowych ma ogromne znaczenie, gdyż siew bezpośredni wymaga jak najmniejszego przemieszczania gleby. Materiał organiczny jest wówczas usuwany z powierzchni i ma minimalny wpływ na pracę. Koncepcja maszyny jest zgodna z deklaracją COC, dzięki czemu może poruszać się po drogach publicznych.

  •  Artykuł ukazał się w wydaniu 05/2025 miesięcznika "Rolniczy Przegląd Techniczny". ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!