Sprawna Inspekcja Weterynaryjna zamiast płotu w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-03-2018,8:00 Aktualizacja: 28-03-2018,8:00
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń musi być zwalczany. W przeciwnym wypadku rozprzestrzeni się na całą Polskę. Główną rolę w realizacji tego celu odgrywa Inspekcja Weterynaryjna, w której występują braki kadrowe.

Inspekcja Weterynaryjna protestuje. Przede wszystkim występują w niej braki kadrowe. Po drugie zarobki lekarzy, na których w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF spada ogromna odpowiedzialność, nie są dla nich zadowalające.

Wirus jest już w Polsce. Tymczasem rząd praktycznie podjął decyzję o budowie płotu na wschodniej granicy. Koszt jego budowy ma wynieść 300 mln złotych.

ognisko ASF, wirus ASF, odszkodowania za likwidację stada, program bioasekuracji

Kary dla hodowców świń nie mogą rujnować ich dorobku

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej dostaje wiele sygnałów od rolników ze stref ASF, którzy są zaniepokojeni sytuacją związaną z wypłatami odszkodowań za likwidację stad trzody chlewnej w...

"Z jednej strony zdumiewa nas determinacja rządu w realizacji pomysłu budowy płotu za kwotę 300 mln zł, od którego niewiele zależy. Z drugiej strony niepokoi brak wsparcia finansowanego i kadrowego dla Inspekcji Weterynaryjnej, od której zależy wszystko. Czy priorytety zostały prawidłowo ustawione?" pytają w swoim komunikacie członkowie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Płot na wschodniej granicy, zdaniem KZP-PTCH, nie powinien być budowany. Wirusa nie uda się bowiem pozbyć z populacji dzików bez szczepionki. A ta nie zostanie wynaleziona przez co najmniej 10 najbliższych lat.

Wirus przedostał się także za linię Wisły. Obecnie zagraża on trzem największym rejonom produkcji trzody chlewnej, która jest skupiona w województwach łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz w wielkopolskim.

Ewentualna walka z pomorem na terenie tych województw będzie po pierwsze bardzo trudna, a po drugie pochłonie sporo pieniędzy zarówno z budżetu państwa jak i z kieszeni rolników. W związku z tym budowa płotu wydaje się nie być trafionym pomysłem.

"Program bioasekuracji w całym kraju nie zostanie zrealizowany bez silnej kadrowo inspekcji. Zaangażowanie i energia skierowane na budowę płotu mogłoby być wykorzystane z większym pożytkiem w zabezpieczenie przed wirusem największych rejonów produkcji świń w Polsce. Tyle, że bez sprawnej inspekcji weterynaryjnej nie uda się tego osiągnąć" - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu