RWE zainwestuje w Polsce 70 milionów euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2015,10:15 Aktualizacja: 16-04-2015,10:34
A A A
Moc zainstalowana w farmach wiatrowych ma zwiększyć się do 240 MW. Spółka czeka na wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, by zbudować ekologiczne elektrownie o mocy 500 MW.
 
Ustawa o OZE została podpisana przez prezydenta Bronisław Komorowskiego 11 marca i wejdzie w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 3 maja.
 
- Biorąc pod uwagę bardzo zaawansowane prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii już w styczniu podjęliśmy decyzję o tym, by rozpocząć budowę parku wiatrowego w Opalenicy w Wielkopolsce. Składa się on z siedmiu turbin o mocy 2,4 MW każda, czyli łączna moc wynosi 17 MW - mówi agencji informacyjnej Newseria Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables.
 
Spółka planuje uruchomić ten park wiatrowy jeszcze w tym roku. Zgodnie z nowymi przepisami zagwarantuje jej to możliwość wyboru systemu wsparcia: dotychczasowego systemu zielonych certyfikatów lub nowego systemu aukcyjnego, który zacznie działać od 2016 roku.
 
W tym roku RWE rozbuduje ponadto istniejący parku w Nowym Stawie, gdzie pracują 22 turbiny o mocy 2,05 MW każda. Koncern zbuduje tam kolejnych 14, co pozwoli zwiększyć moc wytwarzaną do 73 MW.
 
To początek inwestycji, jakie RWE planuje w Polsce. - W tym roku mamy do wydania 70 mln euro. Do tej pory zainwestowaliśmy już ponad 400 mln euro i mamy plany dalszych inwestycji w Polsce - deklaruje Robert Macias.
 
- W naszym portfolio mamy projekty w różnej fazie przygotowania do budowy dalszych około 500 MW. Z uwagi na wprowadzenie nowej ustawy i konieczność zdefiniowania warunków funkcjonowania energetyki wiatrowej musimy poczekać z następnymi decyzjami o budowie do czasu rozstrzygnięcia pierwszych aukcji - wyjaśnia członek zarządu RWE.
 
Macias podkreśla, że niemiecki koncern wiąże z Polską duże nadzieje. Dla RWE Innogy, spółki odpowiedzialnej za inwestycje w tym sektorze energetyki odnawialnej, Polska jest obok Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii strategicznym rynkiem.
 
- Eksploatujemy parki wiatrowe o mocy około 2 tys. MW na lądzie i 800 MW na morzu. W tym roku w budowie mamy w Europie 200 MW na lądzie i prawie 1 tys. na morzu. Szacujemy, że będziemy mieć w eksploatacji parki wiatrowe o mocy około 4 tys. MW - kończy Macias.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama