Minister rolnictwa: trzeba zobaczyć, które firmy skorzystały na poselskim projekcie ws. wiatraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2023,8:55 Aktualizacja: 05-12-2023,11:43
A A A

Należy sprawdzić, czy firmy lub lobby mogły mieć wpływ na kształt poselskiego projektu - mówiła szefowa MRiRW Anna Gembicka w Jedynce Polskiego Radia, odnosząc się do projektu Polski 2050-TD i KO o zamrożeniu cen energii, w tym i wiatrakach. Jej zdaniem trzeba zobaczyć, które firmy skorzystały na projekcie.

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji o wsparciu odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Umożliwić ma on m.in. budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m np. parków narodowych czy zabudowań.

Zdaniem minister rolnictwa Anny Gembickiej "liczy się, w jakim kształcie ten projekt trafił do Sejmu, czy faktycznie zostają złożone jakieś poprawki". "Myślę, że to lobby, które też wydaje mi się mogło maczać palce w tej ustawie, jest bardzo silne" - powiedziała. Dopytywana, jakie to lobby, odparła: "Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Minister dodała, że "trzeba zobaczyć po prostu, które firmy skorzystały na tym, że ta ustawa została złożona". "To, czym służby już się powinny zająć, to jest kwestia tego, czy np. ktoś z posłów czy z osób im bliskich np. nie nabył akcji takich firm przed złożeniem tej ustawy" - tłumaczyła szefowa MRiRW. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama