Energia z farmy wiatrowej trafi do magazynu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
06-07-2018,12:55 Aktualizacja: 06-07-2018,13:09
A A A

Budowę pilotażowego systemu magazynowania energii elektrycznej w powiązaniu z istniejącą infrastrukturą energetyczną rozpoczyna w woj. opolskim Tauron. Magazyn pomoże lepiej gospodarować energią elektryczną i dystrybuować ją do użytkowników końcowych. Zostanie oddany do użytku pod koniec 2019 r.

System magazynowania energii powstaje przy stacji energetycznej w miejscowości Cieszanowice, w gminie Kamiennik, w woj. opolskim. To, zdaniem Grupy Tauron, najkorzystniejsza lokalizacja, ponieważ stacja ta współpracuje z należącą do Taurona farmą wiatrową Lipniki o mocy około 30 MW, znajdującą się 7,5 km od projektowanego magazynu. 

elektrownia wiatrowa, farma wiatrowa, wiatraki, podatki od wiatraków, ustawa o oze, ustawa ogległościowa, psew

Gminy muszą zwrócić nadwyżki naliczonych podatków

Podpisana w poniedziałek, 2 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o OZE przywraca zasady opodatkowania wiatraków funkcjonujące do końca 2016 r. To oznacza, że gminy będą musiały oddać operatorom farm wiatrowych nadwyżki...

Moc czynna magazynu wyniesie co najmniej 2000 kW, a pojemność użyteczna minimum 500 kWh. Powstanie magazynu doprowadzi do poprawy jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej dla klientów kilku gmin woj. opolskiego.

Farmy wiatrowe cechują się największą zmiennością wielkości produkcji energii w porównaniu do innych źródeł OZE. Ich udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce ze wszystkich odnawialnych źródeł energii jest największy.

Realizacja projektu i jego wyniki mogą w przyszłości przynieść korzyści nie tylko na terenie dystrybucji Taurona. Grupa liczy, że doświadczenia zdobyte przy realizacji inwestycji w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu zostaną wykorzystane w innych miejscach, w których są zainstalowane mało stabilne źródła energii.

- Projekt docelowo ma potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne - podkreśla Robert Zasina, prezes Taurona Dystrybucji. 

farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, system aukcyjny, zielone certyfikaty, polenergia, elektrownia fotowoltaiczna

Wyprodukowali więcej energii niż inni. Mimo słabszego wiatru

Farmy wiatrowe należące do Polenergii wyprodukowały w pierwszym kwartale tego roku mniej energii niż rok wcześniej. Mimo to spółka znacząco przekroczyła produktywność całej branży wiatrowej. Początek tego roku stał pod znakiem gorszej...

- Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne jest również zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii. Zyskają na tych działaniach nasi klienci - dodaje.

Pozytywne efekty realizacji projektu będą bezpośrednio wpływać na odbiorców energii zasilanych z GPZ Cieszanowice. W dalszej perspektywie, po wdrożeniu podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach, beneficjentami przedsięwzięcia mogą być kolejni klienci przyłączeni do sieci Taurona Dystrybucji.

Uzyskane w demonstracyjnym projekcie wyniki i doświadczenie będzie można wykorzystać w przyszłości przede wszystkim tam, gdzie zlokalizowane są odnawialne źródła energii Grupy, w tym farmy wiatrowe.

Do realizacji projektu, Tauron pozyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Planowany termin uruchomienia systemu magazynowania to koniec 2019 r.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama