Polski wynalazek zmniejszy zużycie energii elektrycznej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
22-01-2018,8:30 Aktualizacja: 21-01-2018,18:57
A A A

Samowystarczalne energetycznie biurowce pokryte półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu chce budować firma Skanska. Technologię ma dostarczyć Saule Technologies. Pierwsze pilotażowe wdrożenia odbędą się już w tym roku w Polsce.

Podczas gdy technologii ogniw fotowoltaicznych z perowskitu przyglądają się tacy giganci jak NASA, Skanska jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania nimi fasad budynków i ekranów akustycznych. Tym samym będzie pierwszą firmą, która zastosuje ją w budynkach komercyjnych i projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. 

panele fotowoltaiczne, podatek vat, budżet państwa, województwo warmińsko-mazurskie, urząd celno-skarbowy

Panele sprzedawali na niby, VAT odbierali naprawdę

Na ponad 18 mln zł oszacowane zostały na razie straty dla budżetu państwa z powodu nielegalnej "karuzeli", której uczestnicy obracali fikcyjnym towarem - rzekomymi panelami fotowoltaicznymi. Wśród podejrzanych istotną rolę...

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, to rewolucyjny krok w kierunku neutralności energetycznej, związanej z emisją dwutlenku węgla przez budynek. Już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Dzięki umowie licencyjnej podpisanej przez firmy, Skanska posiada wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej Saule Technologies w budownictwie komercyjnym.

– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu – wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem – dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies już od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni. To wielka szansa dla branży budowlanej. 

ekodotacje, warszawa, panele fotowoltaiczne, fotowoltaika, odnawialne źródła energii, pompy ciepła, kolektory słoneczne

11 mln zł na ekodotacje. Najwięcej na fotowoltaikę

Ponad połowa środków przeznaczonych w ubiegłym roku przez warszawski ratusz na ekodotacje wsparła inwestycje w odnawialne źródła energii. Zdaniem mieszkańców Warszawy, odnawialne źródła energii są doskonałym...

Saule Technologies, we współpracy z wiodącymi uniwersytetami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prowadzi zaawansowane badania nad zastosowaniem perowskitu na potrzeby pozyskiwania energii słonecznej i optoelektroniki. Dzięki japońskiemu inwestorowi, wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilku grantom badawczym o wartości ponad 20 mln euro zespół pracuje nad wielkoskalową prototypową linią produkcyjną.

– To już nie jest wizja rodem z powieści science-fiction. Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę – mówi Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko – dodaje.

Skanska przyznaje, że technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności. Chodzi przede wszystkim o atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy. Możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami, ogniwami fotowoltaicznymi, to kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa, będącego jednym z filarów działalności Skanska.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama