Miliard złotych więcej na OZE i ochronę środowiska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2015,8:55 Aktualizacja: 26-01-2015,9:47
A A A
O taką kwotę wzrosną w tym roku nakłady Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje. Fundusz wyda 6,6 mld zł z środków własnych i unijnych.
 
- To kolejny rok większych wydatków. W 2013 r. wydaliśmy ponad 5,5 mld zł, w 2014 r. o 300 mln więcej, a w tym roku chcemy przeznaczyć na ten cel ponad 6,6 mld. To są nasze środki oraz unijne, które są pod naszą opieką - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Małgorzata Skucha, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
W tym roku NFOŚiGW ma dwa priorytety: energetykę oraz ochronę środowiska. Wkrótce ruszy program Prosument, a banki, które będą uczestniczyć w finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii już mogą składać wnioski. Konsumenci decydujący się na instalację OZE w swoim domu mogą uzyskać dofinansowanie w ramach budżetu przewidzianego przez NFOŚiGW.
 
Na lata 2015-2017 (z możliwością zawierania kontraktów do końca 2015 r.) fundusz przeznaczył na program 200 mln zł. Konsumenci mogą liczyć na 20-40 proc. kosztów kwalifikowanych w formie dotacji oraz resztę kosztów w formie kredytu. Poza osobami fizycznymi o wsparcie mogą ubiegać się także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
 
Wdrażanie Prosumenta przez banki to ostatni z trzech kanałów dystrybucji środków. W zeszłym roku odbył się nabór beneficjentów wśród jednostek samorządu terytorialnego oraz za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Cały budżet pilotażu w latach 2014-2015 to 400 mln zł.
 
- W zeszłym roku udostępnialiśmy środki na energetykę prosumencką, czyli mikroinstalacje produkujące prąd i ciepło dla gospodarstw domowych poprzez gminy i wojewódzkie fundusze. Do końca stycznia trwa nabór dla banków. To kontynuacja sprawdzonego programu na kolektory słoneczne. Z dofinansowania skorzystało ponad 61 tys. gospodarstw domowych - mówi Skucha.
 
Dodaje, że dodatkowym bodźcem dla gospodarstw domowych do wprowadzenia OZE jako źródła energii i ciepła może być przyjęta przez Sejm ustawa o odnawialnych źródłach energii. Dodatkowym bodźcem do inwestycji będą też programy unijne z perspektywy 2014-2020. Nabory powinny ruszyć już w tym roku.
 
- Ciekawych projektów jest bardzo dużo, ale wszystkie nastawione są przede wszystkim na realizację Umowy Partnerstwa. Chcemy współpracować z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z marszałkami przy potężnym projekcie doradztwa, aby plany gospodarki niskoemisyjnej, które są konieczne do pozyskania środków unijnych, były dobrze wdrażane - kończy Skucha.
 
W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Polska otrzyma 27,4 mld euro. Na pierwszą oś priorytetową (zmniejszenie emisyjności gospodarki) przeznaczono ponad 1,8 mld euro, a na drugą (ochrona środowiska) ponad 3,5 mld euro.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama