Inwestuj z głową. Na instalacjach fotowoltaicznych można zyskać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2017,10:30 Aktualizacja: 29-03-2017,10:51
A A A

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko z przyczyn ekologicznych, ale także ekonomicznych. Przybywa właścicieli gospodarstw, którzy rozważają instalację paneli fotowoltaicznych. Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto zapoznać się z kilkoma ważnymi sprawami.

W odniesieniu do obrotu rynkowego produktami i usługami do tej pory najczęściej używane było pojęcie "konsument". W przypadku OZE mamy natomiast do czynienia z "prosumentem". Na czym polega różnica? Konsument przyłącza się do sieci elektrycznej i pobiera z niej prąd. Prosument jest równocześnie producentem i konsumentem - jest podłączony do sieci, pobiera z niej prąd, ale równocześnie produkuje go.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Pieniądze czekają

Miniony rok przyniósł zmiany w prawie dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz korzystniejszy system upustów dla użytkowników, którzy dzięki panelom fotowoltaicznym wytwarzają prąd. W 2017 roku należy więc dążyć...

- Potocznie mówi się, że prosument sprzedaje prąd do sieci elektroenergetycznej, ale ustawa o OZE definiuje, że oddaje on nadwyżki wyprodukowanej energii, zyskując dzięki temu opust, gdy ma większe zapotrzebowanie na prąd, np. zimą - wyjaśnia Michał Kamola, ekspert ds. odnawialnych źródeł energii z firmy MKenergia.  

Operator pobiera pozafinansową należność za magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez prosumenta. Zasadę jej naliczania określają wskaźniki: 0,7 i 0,8. Co to oznacza w praktyce? - Prosument, który ma instalację mikroinstalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyła do sieci 1000 kWh, a odbiera 800 kWh - tłumaczy ekspert. Właściciel instalacji o mocy 10-40 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh.

Prosumentami mogą być osoby prywatne oraz podmioty niepodlegające ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - w tym gospodarstwa rolne, kościoły, instytucje samorządowe (np. szkoły).

panele fotowoltaiczne, energia elektryczna, wfośigw, nfośigw, program prosument, wspólnota mieszkaniowa

Fundusz dopłaca nie tylko do paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną zamontowała na dachu bloku w Wałbrzychu wspólnota mieszkaniowa. Na inwestycję otrzymała ponad 90 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we...

Jak wynika z ekspertyz firmy MKenergia, koszty zainstalowania paneli fotowoltaicznych zależą od kilku czynników - zapotrzebowania budynku czy gospodarstwa na prąd, lokalizacji i nasłonecznienia obiektu, typu i powierzchni dachu, rodzaju zastosowanego systemu montażowego.

Generalnie przyjmuje się, że panele o mocy 1 kW zajmują około 6-7 metrów kwadratowych na skośnym dachu domu jednorodzinnego. Na płaskich na 1 kW potrzebne jest kilkanaście metrów kwadratowych.

Zwykle na skośnym dachu domu jednorodzinnego mieści się instalacja o mocy 5-7 kW, czyli zgodnie z ustawą o OZE, mikroinstalacja. Koszt montażu paneli o mocy 1 kW wynosi około 4.000 zł, a za instalację o mocy 7 kW zapłacimy około 35.000 zł (+8 proc. VAT).

Chociaż jednorazowy koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne może wydawać się duży, należy rozpatrywać to w kontekście późniejszych oszczędności i długofalowego wykorzystania.

fotosystemy fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna

Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce szybko rośnie

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW, z czego już ok. 26 proc. stanowią mikroinstalacje. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli spadły o 15 proc....

Dobrej jakości panele mają 25-letnią gwarancję wydajności. Producenci zapewniają, że po tym czasie zachowują aż 80 proc. początkowej sprawności. Przed podjęciem decyzji o instalacji takiego systemu trzeba sprawdzić rachunki z ostatnich lat i wyliczyć średnioroczne zużycie prądu, a następnie dobrać optymalną moc paneli.

Należy też wziąć pod uwagę, że przeważnie prosument latem oddaje prąd do sieci, a zimą go wykorzystuje (pomniejszony o wspomniane współczynniki 0,7 lub 0,8), co bilansuje się w skali roku.

Instalacja o mocy 1 kW jest w stanie wyprodukować 1000 kWh. Rynkowa cena, jaką płacimy za prąd to ok. 63 grosze za 1 kWh. Panele fotowoltaiczne o mocy 5-7 kWh, czyli standardowo instalowane na domu jednorodzinnym, generują prąd o wartości 4.000-5.000 zł rocznie.

- Najlepiej byłoby w całości wykorzystać wyprodukowaną energię, ponieważ pozwoli to uniknąć przekazywania jej operatorowi w zamian za magazynowanie. Wszystko zależy od prawidłowego skalkulowania. Chodzi bowiem o to, aby wykorzystywać tyle prądu, ile jest potrzebne w maksymalnym momencie - doradza Kamola.

Zysk odczujemy realnie już w pierwszym roku użytkowania paneli - od początku rachunki za energię elektryczną będą niższe przy założeniu, że w całości zużywa się wyprodukowany prąd. Przyjmuje się, że inwestycja zwraca się po 6-7 latach. Natomiast dzięki dofinansowaniu koszty spadają nawet o 85 proc.

Jak podkreśla ekspert, jeżeli prosument odpowiednio wybierze i przygotuje instalację fotowoltaiczną, praktycznie jest w stanie pozbyć się wszystkich opłat za prąd.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama