Fotowoltaika przeżywa prawdziwy boom. Moc mocno idzie w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2020,11:20 Aktualizacja: 14-01-2020,11:29
A A A

- W ciągu roku moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 175 proc. z 490 MW do 1299 MW - podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu Michał Kurtyka. Ruszył właśnie drugi nabór wniosków w programie "Mój Prąd".

Zdaniem szefa resortu fotowoltaika prosumencka przeżywa w Polsce prawdziwy boom i jest to w znaczniej mierze sprawa programu. Dofinansowanie pozwoli na zamontowanie 200 tys. mikroinstalacji , w których będzie można wytworzyć 1 TWh zielonej energii rocznie.

aukcje oze, odnawialne źródła energii, Urząd Regulacji Energetyki, Tomasz Dąbrowski, udział energii z oze

Polska zrealizuje unijny cel OZE. Resort nie widzi zagrożeń

- Dotychczasowy udział energii odnawialnej w zużyciu finalnym oraz aukcje OZE pozwalają twierdzić, że zrealizujemy unijny 15-proc. cel OZE na 2020 rok - ocenił Tomasz Dąbrowski, wiceminister aktywów państwowych. Do realizacji do 2020 roku...

Budżet programu to 1 mld zł, a od 13 stycznia trwa drugi nabór wniosków w programie. Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Woźny wyjaśnił, że wnioski będzie można składać do 18 grudnia 2020 roku.

Ocenił, że do tego czasu fundusz dofinansuje montaż instalacji fotowoltaicznych kwotą 600 mln zł. Poinformował też, że za pomocą uruchomionej w poniedziałek strony internetowej dedykowanej programowi "Mój prąd" do południa złożono już 140 wniosków (www.mojprad.gov.pl).

Woźny poinformował, że w ramach zakończonego w grudniu pierwszego naboru, beneficjentom wypłacono 131,9 mln zł. Dzięki temu powstało ponad 27 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 152 MW. W rozpoczynającej się drugiej edycji programu zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych ma osiągnąć 700 MW.

- 152 MW mocy zainstalowanej - to pokazuje potęgę rozproszonej energetyki. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce Czernikowo ma 3,77 MW. Okazuje się, że można w 110 dni w takim programie dofinansować moc 40 razy większą niż największa farma fotowoltaiczna w Polsce - zaznaczył szef NFOŚiGW.

W programie "Mój Prąd" można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi do 5 tys. zł. Udzielane jest dla instalacji o mocy 2-10 kW.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama