Bez fotowoltaiki w nowoczesnym budownictwie ani rusz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2016,8:05 Aktualizacja: 11-07-2016,8:10
A A A

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnych oszczędności.   

W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych deweloperzy poszukują nowatorskich rozwiązań, które z jednej strony wpłyną na efektywność powierzchni biurowych i budowę przewag konkurencyjnych biurowca, a z drugiej pozwolą spełnić coraz bardziej rygorystyczne normy prawne odnośnie efektywności energetycznej (z dniem 1 października 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej).

energa living lab, prąd, energia elektryczna, laboratorium energetyczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędność

Dostali panele fotowoltaiczne i płacą mniej za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd - to wstępne wyniki programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi....
W Polsce nadal mało popularne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, a to właśnie one są jednym z rozwiązań, które mogą poprawić rynkową pozycję budynku.

To że budynek pozycjonowany jest jako projekt przyjazny użytkownikom nie znaczy, że jest budynkiem ekologicznym i odwrotnie: budynki ekologiczne nie zawsze są projektami najbardziej efektywnymi z punktu widzenia użytkownika.

Kluczowa jest równowaga pomiędzy potrzebami użytkowników, a specyfikacją techniczną budynku. Dlatego tak ważna jest szczegółowa analiza nieruchomości już na etapie tworzenia projektu. W tym momencie cyklu życia nieruchomości wprowadzenie zmian jest dużo prostsze i tańsze niż na późniejszych etapach, kiedy to zmiany wymagają ingerencji w powstałe już struktury.

Orlen, OZE, stacja paliw, energia, prąd, inwestycje, fotowoltaika

Orlen stawia na OZE. Moduły fotowoltaiczne na stacjach

PKN Orlen pilotażowo montuje moduły fotowoltaiczne na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce. Spółka podkreśla, że energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasili część potrzeb własnych stacji generując zarówno efekt...
Aby przygotować atrakcyjny z punktu widzenia właściciela budynek, który znajdzie interesujące grono najemców, należy wziąć pod uwagę całe spektrum czynników, jednak przy obecnych warunkach prawnych i społecznych coraz szybciej rośnie znaczenie wykorzystania w budynku nowoczesnych technologii, dzięki którym najemcy mają komfortowe warunki pracy przy jednocześnie niskim zużyciu energii.

- Na rynku już widać, jak nowoczesne technologie stają się wyróżnikiem dla topowych budynków biurowych - przyznaje Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający w firmie Go4Energy wyspecjalizowanej w badaniach i analizach zużycia energii w budynkach oraz w opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie.   

Na rynku obecnie dostępne są liczne technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Są to na przykład panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy gruntowe wymienniki ciepła.

PLK, PKP, prąd, energia elektryczna, instalacje fotowoltaiczne, Nowy Sącz

PKP stawia na energię ze słońca. Baterie zasilą stacje kolejowe

Ruszyły testy baterii słonecznych, które mogą zasilać stacje kolejowe. Trzy instalacje zamontowano w zeszłym roku na budynkach PLK w Nowym Sączu. Zarządca infrastruktury bada w ten sposób możliwości pozyskiwania energii ze...
- Kluczem dla powodzenia przedsięwzięcia jest właściwe planowanie: aby zastosowane technologie dobrze wpisywały się w model finansowy całego projektu i gwarantowały budowę przewag konkurencyjnych budynku, a nie stanowiły jedynie wysoki koszt dla właściciela i najemców. Dlatego jedynie dokładna analiza techniczno-ekonomiczna, może potwierdzić celowość zastosowania danych rozwiązań - mówi Magdalena Sadowska z Go4Energy.  

Stosowanie odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii daje przede wszystkim korzyści dla środowiska, co jest bardzo ważne w kontekście na przykład często występujących ostatnimi czasy znacznym zanieczyszczeniom powietrza w polskich miastach.

Tutaj warto podkreślić, że według badań budynki są odpowiedzialne za 38 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz za 73 proc. całościowej konsumpcji energii elektrycznej.

- Zastosowanie nowoczesnych technologii jest więc jednym z elementów polepszających nie tylko komfort użytkowników powierzchni, ale mogących także bezpośrednio wpływać na polepszenie zdrowia nas wszystkich, mieszkańców polskich miast - zaznacza Tomasz Augustyniak.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama