Gminy mogą sporo zarobić na produkcji biomasy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2016,13:45 Aktualizacja: 04-01-2016,23:59
A A A

Od kilku lat w Polsce przybywa inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Województwo łódzkie nie pozostaje w tyle tego wyścigu.

W 2014 roku w Daszynie rozpoczęła się produkcja biomasy dla potrzeb Elektrowni Bełchatów - informuje "Dziennik Łódzki". Produkcją biomasy ze słomy zajęła się Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Samorządowcy i pracownicy z tej miejscowości odwiedzili Elektrownię Bełchatów, gdzie obejrzeli nowoczesne maszyny i zapoznali się z technologią produkcji paliwa biologicznego pochodzenia.

- Jedna ze spółek córek Elektrowni Bełchatów uruchomiła na terenie województwa łódzkiego punkt zajmujący się produkcją brykietu ze słomy. Umowa na produkcję z Bełchatowem jest podpisana na 5 lat - mówi Zbigniew Łuczak, prezes SKR w Daszynie.

biomasa, import, koncerny energetyczne, polskie stowarzyszenie producentów biomasy, współspalanie, pellet

Biomasa coraz tańsza. Producenci obwiniają koncerny energetyczne

Rosnący import biomasy oraz politykę koncernów energetycznych, które minimalizując koszty zakupu zagrażają bezpieczeństwu wytwórców biomasy i konsumentów skrytykowało w liście otwartym Polskie Stowarzyszenie...

Potrzeby Elektrowni Bełchatów na biomasę są duże - docelowo około 300 tys. ton rocznie. W promieniu około 100 km od miasta nie ma firmy produkującej biomasę. - Dlatego elektrownia dąży do powstania przedsiębiorstw produkujących biomasę jak najbliżej. A korzyści jest wiele, choćby dla rolników z naszej gminy, którzy mają gdzie sprzedawać słomę do produkcji brykietów - dodaje Zbigniew Wojtera, wójt gminy Daszyna.

Kolejnym dobrym przykładem wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest gminna spalarnia biomasy w Parzęczewie. Według wójta Ryszarda Nowakowskiego, wkrótce gmina  może stać się liderem w wykorzystywaniu OZE w woj. łódzkim.

- Energię wytwarzamy ze zrębek drzewnych oraz ze ścinek drzew przydrożnych w gminie. Wspomagają nas rolnicy, którzy dostarczają do naszej spalarni np. wycięte krzaki porastające brzegi kanałów melioracyjnych - mówi portalowi dzienniklodzki.pl Zdzisław Rogowski, kierownik spalarni biomasy w Parzęczewie.

Zakład spala przeciętnie ponad 800 ton zrębek drzewnych i produkuje 1 MW energii elektrycznej oraz pozwala na ogrzanie w sezonie jesienno-zimowym szkoły podstawowej i gimnazjum, bloku zamieszkałego przez nauczycieli, urzędu gminy oraz innych budynków użyteczności publicznej.

Źródło "Dziennik Łódzki"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama