MKiŚ proponuje 418 i 425 zł za MWh jako ceny referencyjne dla biometanu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2023,13:05 Aktualizacja: 11-09-2023,13:08
A A A

Ministerstwo klimatu po raz pierwszy zaproponowało ceny referencyjne dla instalacji wytwarzających biometan: 418 zł za MWh dla biometanu z biogazu i 425 zł za MWh biometanu wytwarzanego z biogazu rolniczego.

Projekt odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało w poniedziałek do konsultacji. Nowelizacja ustawy o OZE z sierpnia br. wprowadziła definicję biometanu oraz ustanowiła wsparcie operacyjne dla biometanu w postaci systemu feed-in-premium. W tym systemie wytwórca sprzedaje towar po cenie rynkowej, ale dostaje też dodatkowo określoną premię. W związku z tym konieczne stało się określenie ceny referencyjnej.

Cena referencyjna służy do określenia maksymalnego poziomu wsparcia, jakie może zostać udzielone producentowi biometanu, który przystępuje do określonego w ustawie mechanizmu wsparcia - feed-in-premium.

Jak uzasadnia ministerstwo, proponowana wysokość ceny referencyjnej wynika z przewidywanych kosztów budowy i eksploatacji instalacji OZE do wytwarzania biometanu. Resort podkreślił, że informacje dotyczące ceny referencyjnej są ważnym sygnałem dla inwestorów, pozwalającym na określenie, czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na realizację w oparciu o funkcjonowanie w długoterminowej perspektywie czasu, w oparciu o system wsparcia operacyjnego.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama