Konkurs „Producent Bydła Mięsnego Roku 2025” – zwycięzcy

W lutym 2026 r. w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Producent Bydła Mięsnego Roku 2025”. Podczas spotkania wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach: hodowca, producent odsadków i producent opasów.
Konkurs zorganizowało Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Imprezę sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Kapituła konkursowa spośród zgłoszonych kandydatur wyłoniła laureatów w trzech głównych kategoriach, obejmujących hodowlę bydła mięsnego, produkcję odsadków jak również opas bydła.
Konkurs „Producent Bydła Mięsnego” 2025 – hodowca
Tytuł najlepszego hodowcy bydła mięsnego w 2025 r. otrzymało Gospodarstwo Rolne Długie Stare Sp z o.o. z woj. wielkopolskiego. Gospodarstwo słynie przede wszystkim z produkcji mleka. Jednocześnie od wielu lat z powodzeniem prowadzi również hodowlę bydła mięsnego rasy limousine.
Spółka pierwsze jałówki rasy limousine sprowadziła do gospodarstwa bezpośrednio z Francji. Obecnie utrzymywanych jest tam około 450 sztuk bydła, z czego blisko 200 stanowi czystorasowe bydło limousine. O wysokim poziomie prowadzonej hodowli świadczą liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane na krajowych wystawach zwierząt hodowlanych.
Wyróżnienie w kategorii najlepszego producenta bydła mięsnego w kategorii hodowcy otrzymała spółka Eco-Progres z siedzibą w woj. warmińsko-mazurskim. Specjalizuje się ona w hodowli bydła rasy limousine.
Producent bydła mięsnego – odsadki
Laureatem w kategorii producent odsadków bydła mięsnego został Mirosław Koźlakiewicz z woj. warmińsko-mazurskiego. W jego gospodarstwie utrzymywanych jest ponad 700 sztuk bydła mięsnego, w tym zwierzęta rasy limousine oraz ich mieszańce. Hodowca osiąga bardzo dobre wyniki w produkcji odsadków w efekcie konsekwentnie realizowanej strategii hodowlanej oraz wysokiej dbałości o dobrostan zwierząt.
Wyróżnienia w kategorii producent odsadków bydła mięsnego przyznano Romualdowi Ptachowi z woj. pomorskiego oraz gospodarstwu prowadzonemu przez Józefa Paluszka, Ewę Hełminiak-Soliwodzką i Waldemara Soliwodzkiego z woj. zachodniopomorskiego.
Producent bydła mięsnego – opas
Najlepszym producentem opasów został Adam Przybylski z woj. lubelskiego. W jego gospodarstwie utrzymywanych jest około 900 sztuk bydła rasy limousine. Stado żywione jest w oparciu o system TMR oraz metodę żywienia na sucho. Gospodarstwo Adama Przybylskiego od wielu lat aktywnie współpracuje ze środowiskiem naukowym i edukacyjnym, ponadto przedsiębiorca rolny prowadzi praktyki dla uczniów szkół rolniczych.
Wyróżnienie w kategorii producent opasów bydła mięsnego otrzymał Jan Pietrzak z woj. wielkopolskiego.
Duma z bycia rolnikiem – lider zrównoważonej przyszłości
Podczas wieczornej gali rozstrzygnięto także konkurs „Duma z bycia rolnikiem – lider zrównoważonej przyszłości”, którego celem jest promowanie systemu jakości QMP oraz nowoczesnego, zrównoważonego podejścia do hodowli bydła mięsnego. Laureatami tego konkursu zostali Beata i Dominik Pleśnierowicz. Drugie miejsce zajął Wojciech Orzelski, a trzecie Kamil Ćwik.
Przeczytaj również: eMastitis 2026, czyli zdrowie wymion i przyszłość doju
