Grupa Azoty połknie Anwil? Orlen stanowczo zaprzecza
anwil_wloclawek
Instalacje produkcyjne w zakładach Anwil S.A. we Włocławku. Fot. materiały prasowe
W ostatnich dniach pojawiły się informacje mówiące o tym, że PKN Orlen nosi się z zamiarem sprzedaży spółki Anwil Grupie Azoty. Taka transakcja miałaby jeszcze bardziej wzmocnić azotowego giganta.
Już dziś Grupa Azoty kontroluje 72 proc. polskiego rynku nawozów azotowych i prawie połowę wieloskładnikowych (tzw. NPK).
Na tym jednak nie koniec, bo jak napisał "Puls Biznesu", spółka chce nadal konsolidować polską chemię i byłaby zainteresowana przejęciem Anwilu.
– Jesteśmy gotowi na to, by kontynuować proces integracji polskiej chemii, szczególnie obszaru nawozowego, zwłaszcza że mamy tu kompetencje, o czym świadczą efekty – powiedział cytowany przez "PB" prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.
"PKN Orlen pragnie zapewnić, iż obowiązujące strategiczne plany koncernu nie przewidują sprzedaży spółki Anwil" – czytamy w komunikacie.
"Chemiczne aktywa Grupy Orlen działające we Włocławku są niezwykle ważnym, integralnym elementem budowania wartości Grupy, która wiąże z nimi istotne plany rozwojowe. Tym samym koncern nie prowadzi analiz ani żadnych rozmów, które miałyby zmierzać do dezinwestycji w tym segmencie" – oświadczył paliwowy gigant.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
