Wyleganiu zapobiec może stosowanie regulatorów wzrostu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BASF, (bea) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2015,6:45 Aktualizacja: 01-04-2015,13:28
A A A

Podstawą skutecznego przeciwdziałania wyleganiu zbóż jest nie tylko dobór regulatorów wzrostu, ale też odpowiednie ustalenie terminu wykonania zabiegów uwzględniające fazę rozwojową w jakiej znajduje się plantacja. Wczesna interwencja wymaga stosowania środków, których skuteczność nie jest uzależniona od warunków pogodowych.

Wyleganiu łanów zbóż można zapobiegać poprzez działania profilaktyczne i stosowanie odpowiednich dla danego gatunku retardantów. Decydującym czynnikiem wpływającym na skuteczność zabiegu jest wykonanie go w odpowiedniej fazie rozwojowej rośliny.

Stosowanie retardantów przynosi efekty, gdy rośliny są w fazie intensywnego wzrostu. W wypadku zbóż ozimych pierwszy zabieg najlepiej wykonać w fazie strzelania w źdźbło, tj. od wykształcenia się pierwszego kolanka. Jeżeli zachodzi konieczność aplikacji kolejnej dawki, zabieg powinien zostać przeprowadzony do momentu ukazania się liścia flagowego. Zastosowanie regulatora wzrostu w późniejszym terminie może doprowadzić m.in. do deformacji i skrócenia kłosów.

Na prawidłowy proces skracania ma wpływ nie tylko faza rozwojowa rośliny, ale też warunki atmosferyczne. Standardowe regulatory wzrostu mogą być stosowane w temperaturze nie niższej niż 100C. Podobna temperatura powinna się utrzymywać przez około tydzień po zabiegu, chociaż przez kilka godzin na dobę. Dlatego też, przy doborze retardantów warto zwrócić uwagę na zakres ograniczeń, które mogą wpłynąć na ostateczny efekt zabiegów.

Dla każdego rodzaju regulatorów wzrostu istnieje optymalny zakres temperatur i nasłonecznienia, który ma wpływ na skuteczność ich działania. Odpowiednia kombinacja substancji czynnych pozwoliła jednak na wypracowanie środków, które można stosować przy różnorodnych warunkach pogodowych, nie tracąc przy tym na skuteczności.

Wykorzystywany w ochronie ozimej pszenicy i pszenżyta Medax Top firmy BASF pozwala na równomierne ograniczenie wysokości łanu, a działa przy tym w szerokim zakresie temperatur, tj. od 70C do 200C.

Skuteczność preparatu zarówno w warunkach zachmurzenia, jak i przy dużym nasłonecznieniu pozwala na uniezależnienie od kaprysów pogody i konieczności powtarzania zabiegów. Dzięki skróceniu i pogrubieniu źdźbła oraz rozwojowi systemu korzeniowego przy użyciu Medaxu Top, zboża wykazują większą stabilność i stają się odporne na wyleganie.

Aplikacja regulatorów wzrostu w odpowiedniej fazie rozwojowej zboża to klucz do sukcesu przy skracaniu źdźbła. Przy doborze retardantów należy zwrócić uwagę na ich optymalny zakres temperaturowy - im jest szerszy, tym łatwiej o skuteczność zabiegów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj