Jak dobrze zasiać pszenicę ozimą?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
11-09-2020,7:00 Aktualizacja: 11-09-2020,7:02
A A A

Siew jest jednym z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych w technologii produkcji pszenicy ozimej. Wszystkie błędy popełniane podczas jego przeprowadzenia mają fatalne skutki w postaci obniżenia wielkości i jakości plonu ziarna.

Przede wszystkim należy dopilnować optymalnego terminu siewu, normy wysiewu i głębokości umieszczenia ziarna siewnego.

Termin siewu

Zgodnie  z zaleceniami IUNG-PIB w Puławach optymalny termin siewu pszenicy ozimej przypada na:

  • od 15 do 25 września w części północno-wschodniej i wschodniej;
  • od 20 do 30 września w centralnej i południowo-wschodniej;
  • od 20 września do 5 października w północno-zachodniej i zachodniej;
  • od 25 września do 10 października na Dolnym Śląsku.

nawóz, rozsiewacz, big bag

Nawożenie przedsiewne pod pszenicę ozimą

Pszenica ozima potrzebuje do wyprodukowania 1 t ziarna wraz z odpowiednim plonem słomy ok. 10 kg fosforu (P2O5) i 15 kg potasu (K2O). W praktyce często można się spotkać z lekceważeniem obu tych składników, co ma niekorzystny wpływ na wzrost...

Ze względu na ocieplanie klimatu i coraz dłuższe jesienie część rolników świadomie opóźnia o ok. 7 dni siewy ozimin, aby ograniczyć nadmierny wzrost roślin przed zimą. Jednak w momencie siewu nieznany jest dalszy przebieg pogody i może okazać się, że akurat tego roku jesień będzie krótka i zimna.

Norma wysiewu

Najlepiej jest wysiewać dokładnie tyle, ile zaleca hodowca danej odmiany. Stosowanie nadmiernej ilości wysiewu przynosi więcej szkód niż pożytku. W badaniach PDO prowadzonych przez COBORU norma wysiewu odmian populacyjnych pszenicy ozimej wynosi 400 kiełkujących ziarniaków na 1 m2 na kompleksie pszennym bardzo dobrym, pszennym dobrym oraz żytnim bardzo dobrym, a na pozostałych - 450.

W przypadku odmian mieszańcowych jest to odpowiednio: 250 i 300 kiełkujących ziarniaków na 1 m2. W większości zaleceń firm hodowlanych ilość wysiewu jest mniejsza i wynosi 300-350.  Normę wysiewu należy zwiększyć o 2-3 proc. w przypadku opóźnienia siewu.

PDO pszenicy ozimej, odmiany pszenicy ozimej, najlepiej plonujące odmiany pszenicy ozimej, odmiany zimotrwałe, LZO

Wyniki PDO pszenicy ozimej. Wybierz odpowiednią odmianę

Liczba odmian pszenicy ozimej zarejestrowanych w krajowym rejestrze z roku na rok jest coraz większa, obecnie wynosi już 130. Wybór tej najbardziej odpowiedniej do uprawy nie jest łatwy. Podpowiedzi warto szukać w wynikach PDO.  ...

Każdy rolnik powinien sam wyliczyć normę wysiewu na podstawie:

  • rekomendowanej przez hodowcę ilości kiełkujących ziarniaków - obsady roślin po wschodach (szt. na 1m2) ;
  • masy 1000 ziaren (g);
  • zdolności kiełkowania (%).

Informacje o masie 1000 i zdolności kiełkowania znajdują się na etykiecie dołączonej do worka z kwalifikowanym materiałem siewu.

Norma wysiewu (kg/ha) = obsada roślin po wschodach (szt. na 1m2) x masa 1000 ziaren (g)/zdolność kiełkowania (proc.)

Przykład:

Hodowca zaleca, aby wysiewać 300 kiełkujących ziarniaków na 1 m2, masa 1000 ziaren wynosi 45 g, a zdolność kiełkowania 95 proc. Norma wysiewu równa się więc 142 kg na 1 ha (300 x 45/95).  

kłosy, pszenica, niebo, rośliny

Najlepsze jakościowe odmiany chlebowe pszenicy ozimej 2020

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wyniki 65 proc. doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego z pszenicą ozimą. Plon wzorca na przeciętnym poziomie agrotechniki wyniósł 92,3 dt/ha, a na wysokim -...

Głębokość siewu

Optymalna głębokość siewu pszenicy wynosi 2-3 cm. Trzeba dokładać starań, by ziarno siewne umieszczać na jednakowej głębokości na całym polu, na co wpływ ma przede wszystkim prawidłowo wykonana uprawa przedsiewna.

Siew zbyt płytki zwykle jest mniejszym błędem niż zbyt głęboki. Nadmierne zwiększanie głębokości siewu wydłuża wschody i ich nierównomierność. Osłabia także wzrost systemu korzeniowego roślin. Jednocześnie rośnie niebezpieczeństwo porażenia siewek przez choroby grzybowe.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj