Copy LinkXFacebookShare

Czy rolników czeka pogodowa powtórka z ubiegłego roku?

W zeszłym roku pogoda w żniwa dla rolników z prawie całego kraju była bardzo niekorzystna. Deszcze padały praktycznie dzień w dzień, czasami z jednodniową przerwą. Czy w tym roku będzie podobnie?

Żniwa przedłużały się i w praktyce były prowadzone przez cały sierpień, a część zbóż młócona była nawet we wrześniu. Taka sytuacja spowodowała szereg konsekwencji. Obniżyła jakość zbieranego ziarna, wiele zbóż wykazywało parametry kwalifikujące je jako zboża paszowe i to niskiej kategorii, a nie konsumpcyjne, co pociągało za sobą znaczącą obniżkę cen sprzedaży.

Porażone mikotoksynami ziarniaki obniżały wartość paszową ziarna. Często porośnięte ziarno o obniżonej zdolności kiełkowania nie nadawało się do siewu. Dużym problemem w wielu rejonach kraju był brak słomy.

Zbiór wyległych zbóż sprawiał, że plon słomy z pól był niższy od zakładanego, bo po prostu słoma, jeśli niecałe zboże zostawało przy samej glebie. Tak było w zeszłe żniwa. A jak będzie teraz?

Jak na razie prognozy pogody nie są optymistyczne dla rolników, w prawie całym kraju pada, często deszcze przychodzą wraz z  silnym wiatrem. Zboża znów zaczynają wylegać.

Rzepak ozimy w moim gospodarstwie położonym w powiecie makowskim  praktyce od kilku dni nadaje się do omłotu, a niedzielna burza spowodowała, że pierwsze najbardziej dojrzałe łuszczyny zaczęły pękać i się osypywać się mimo przeprowadzonego terminowo sklejania łuszczyn.

Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie pogoda się poprawi i żniwa będą przebiegały bez większych zakłóceń.

Zobacz nas w Google News

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?