Rewolucja na rynku cukru. Rośnie areał upraw buraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2017,9:40 Aktualizacja: 27-09-2017,9:55
A A A

Od 1 października zostaną zniesione limity produkcji cukru w UE, co oznacza, że wielkość produkcji w poszczególnych krajach będzie zależeć od uwarunkowań rynkowych - zaznacza Paweł Wyrzykowski, analityk rynków rolnych z BGŻ BNP Paribas.

"Z początkiem października przestaną obowiązywać dotychczasowe regulacje na unijnym rynku cukru. Zlikwidowane zostaną wyznaczone dla poszczególnych krajów UE kwoty produkcji i izoglukozy (zamiennik cukru). Zniesiona będzie również cena referencyjna, minimalna cena skupu buraków cukrowych oraz opłaty produkcyjne. Niewątpliwie zmiany dotkną producentów cukru i buraków cukrowych" - zaznacza analityk w komunikacie.

poparzone liście buraków

Poparzenia liści buraków

Na jednej z plantacji buraków cukrowych na Zamojszczyźnie spotkałem z nietypowymi objawami uszkodzeń na liściach. Zauważone objawy nie pasują do żadnej ze znanych chorób. Na zlustrowanych w pobliżu kilku plantacjach nie stwierdzono...

Od wielkości produkcji zależeć będzie wielkość zapotrzebowania na surowiec. Według analiz Komisji Europejskiej Polska, obok takich krajów jak: Francja, Niemcy, Belgia i Holandia, wymieniana jest jako państwo o konkurencyjnych warunkach produkcji buraków cukrowych.

Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem buraków cukrowych w Unii. Buraki uprawia się w 36,6 tys. gospodarstw, na powierzchni (2016 r.) 206 tys. hektarów. W porównaniu z 2004 rokiem powierzchnia uprawy zmniejszyła się o 31 proc., a w stosunku do połowy lat 70. spadła ponad dwukrotnie (wówczas wynosiła ok. 500 tys. ha).

Z zebranych buraków w sezonie 2016/17 wyprodukowano w Polsce 2,05 mln ton cukru, co stanowiło 13,3 proc. produkcji cukru w UE.

Nadchodząca liberalizacja rynku cukru zwiększyła zainteresowanie rolników zwiększeniem upraw buraków cukrowych.

burak, chwościk, plantacja

Chwościk buraka największym zagrożeniem

Największym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego jest chwościk buraka, którego sprawcą jest grzyb Cercospora beticola. Choroba ta atakuje po zwarciu międzyrzędzi, co związane jest z koniecznością utrzymywania  wysokiej wilgotności...

Według szacunków KE w 2017 roku powierzchnia ich upraw będzie o 16 proc. większa niż przed rokiem. W Polsce według szacunków Instytutu Ekonomiki i Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej w tym roku areał upraw buraków wzrósł o 7 proc. do 220 tys. ha.

Według prognoz KE w sezonie 2017/2018 w UE produkcja cukru białego może wynieść 20,1 mln ton, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednim sezonie, ale tylko o 3 proc. więcej niż w sezonie 2014/2015. Oznacza to, że produkcja cukru w UE wciąż będzie o 1,8 mln ton mniejsza od jego zużycia. Różnica będzie jednak znacznie mniejsza niż w trzech poprzednich sezonach, kiedy wyniosła 3,3 mln ton - zauważa Wyrzykowski.

Według założeń ekspertów KE, ze względu na spadek cen cukru w UE i dostosowanie ich do cen światowych, import może znacznie się obniżyć - o 49 proc., do 1,5 mln ton. W sytuacji dostosowania się unijnych cen cukru do cen światowych, szacuje się, że eksport cukru z UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie do 2,8 mln ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu