Żarłoczne larwy na plantacjach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
29-05-2020,15:25 Aktualizacja: 29-05-2020,16:59
A A A
29 maja ukazały się kolejne komunikaty Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu wskazujące, że na roślinach uprawnych w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) pojawiły się żarłoczne larwy szkodników. Mogą występować też w innych rejonach kraju, dlatego warto przeprowadzić monitoring plantacji. 
 
W Winnej Górze na oziminach pojawiły się pierwsze larwy skrzypionek wielkości 1 mm, które na uprawach jarych mają już 2-3 mm. To jednak nie pierwsze larwy skrzypionek na terenie Wielkopolski. Lokalnie były widziane już w pierwszej dekadzie maja (np. w Sielinku) lub około połowy maja (np. w Osówce). Ale ich liczebność nie przekraczała progu ekonomicznej szkodliwości tj. 1-1,5 larwy na źdźble. 
 
skrzypionki, mszyce, szkodniki zbóż ozimych, zwalczanie szkodników zbóż ozimych, łokaś garbatek, ciepłolubne pluskwiaki

Nieproszeni goście w zbożach ozimych

Zbożom ozimym zagrażają liczne gatunki owadów szkodliwych, które znajdują na nich doskonałą bazę pokarmową. Niekiedy mogą wystąpić niespodziewanie i licznie, nawet podczas niesprzyjającej pogody. Dlatego duże znaczenie ma monitoring...
Według „Platformy Sygnalizacji Agrofagów”, od połowy maja larwy skrzypionek  obserwowane były także w niektórych innych rejonach kraju, jak chociażby koło Płońska (woj. mazowieckie). 
 
Na większości punktów obserwacyjnych w kraju przeważały jednak postacie dorosłe, które przygotowywały się do składania jaj. Ich liczebność była szczególnie niepokojąca w woj. lubuskim (20-30% roślin zasiedlonych przez szkodniki), co stwarzało zagrożenie pojawienia się większej liczby larw. 
 
Stwierdzenie 10-15 chrząszczy na 1m2, w uprawie pszenicy ozimej, daje podstawę do przewidywania większej liczebności larw na obserwowanej plantacji. W celu określenia liczby larw należy - w zależności od wielkości pola - przeanalizować od 100 do 150 źdźbeł w różnych punktach pola, po 10 źdźbeł wybranych losowo. 
 
Zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w okresie kiedy larwy z najwcześniej złożonych jaj osiągną wielkość ok. 4 mm i jednocześnie następuje masowy wylęg larw z masowo składanych jaj. 
 
Oprócz skrzypionki zbożowej, pracownicy IOR-u zaobserwowali w Winnej Górze 2-3 mm larwy pryszczarka w łuszczynach rzepaku. Wskazują przy tym, że dostają sygnały z różnych części kraju o dość licznym jego występowaniu. Niestety, ale nie ma możliwości zwalczania larw w łuszczynach rzepaku. Tylko postaci dorosłe pryszczarka (muchówki) w połączeniu z chowaczem podobnikiem. 
 
Tymczasem wyrządzają one wiele szkód. Uszkadzają nasiona i wysysają wewnętrzne ściany łuszczyn. Przez co przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, często deformują się przy wierzchołku, kurczą i przedwcześnie pękają. Powoduje to osypywanie się nasion i powstawania samosiewów. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj