Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów, a minister uspokaja rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2022,14:45 Aktualizacja: 23-08-2022,14:52
A A A

W magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Spokojnie będzie można je nabywać - zapewnił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu 23 sierpnia pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6.

krir, nawozy

Drastyczny brak nawozów. KRIR interweniuje

O podjęcie wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia dostępności na rynku nawozów mineralnych wystąpił do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak podkreśla KRIR, z wielkim niepokojem...

Spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego".

Kowalczyk został zapytany w Programie 3 Polskiego Radia, czy prawdą jest, że niektóre państwowe spółki będą ograniczały produkcję niektórych nawozów w związku z wysokimi cenami gazu. - Grupa Azoty wydała komunikat, że ogranicza produkcję. Wczoraj nastąpiły rekordowe ceny gazu - powiedział.

Szef resortu dodał, że w tym czasie spółka zrobi przegląd techniczny, bo to i tak trzeba robić, więc wybiera ten moment, kiedy jest najdroższy gaz.

- Może to budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie można je będzie nabywać. Grubo ponad 100 tys. ton jest na magazynach, później jeszcze są u dealerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty - wyjaśnił.

nawozy, ceny nawozów, grupa azoty

Grupa Azoty: Nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów

Dopóki nie ustabilizuje się rynek surowcowy, nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów. Priorytetem pozostaje dla nas zapewnienie dostępu do nawozów - zapewniła Grupa Azoty. "Produkcja nawozów w Grupie Azoty jest...

Wicepremier wyraził nadzieję, że po przeglądach technicznych sytuacja z gazem trochę się już uspokoi i powróci produkcja nawozów. - Na sezon jesienny wystarczy, natomiast musimy zawsze (myśleć o) przyszłości, czyli na wiosnę również - powiedział.

Grupa Azoty podkreśliła w komunikacie, że "obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od spółki i nie była możliwa do przewidzenia". W ciągu ostatniego tygodnia ceny gazu na europejskim rynku wzrosły o ok. 25 proc.

Po godz. 14 PKN Orlen poinformował, że produkcję  nawozów zawiesił Anwil S.A. "W związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie, spółka podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych. Na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona. W trakcie postoju linii produkcyjnych, Anwil S.A. będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne."
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu