Dopłaty do nasion kukurydzy, rzepaku? Resort zajął jasne stanowisko

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2023,10:05 Aktualizacja: 09-05-2023,10:11
A A A

Ministerstwo rolnictwa odniosło się do wniosku w sprawie poszerzenia listy gatunków roślin objętych dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

W marcu samorząd rolniczy przekazał postulaty rolników, aby dopłatami objąć jak największą liczbę gatunków, w tym słonecznik, facelię, rzodkiew oleistą oraz grykę.

„Systematycznie rolnicy postulują objęcie dopłatami nasion rzepaku i kukurydzy” – dodali wnioskodawcy.

Najbardziej istotne gatunki

W odpowiedzi resort przypomina, że głównym celem realizowanego od 2007 r. programu dopłat jest wzrost stosowania wysokiej jakości materiału siewnego, a przez to utrzymanie wysokiej jakości uzyskiwanych płodów rolnych.

pieniądze, złoty, materiał siewny, opłaty

Zapowiedziano określenie opłaty związanej z oceną materiału siewnego dla prosa

Wysokość opłaty za ocenę tożsamości odmianowej prosa wyniesie 248 zł; tyle samo do dla pozostałych gatunków roślin zbożowych – wynika z projektu rozporządzenia ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, o którym poinformowano w...

„Dopłatami objęto najbardziej istotne z gospodarczego punktu widzenia gatunki roślin uprawnych, w przypadku których wymiana materiału siewnego była na niskim poziomie. Uznano, że kryteriom tym odpowiadają gatunki należące do zbóż (jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, pszenica orkisz, pszenica twarda, pszenica zwyczajna, pszenżyto, żyto), roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja, wyka siewna) oraz ziemniak” – wskazuje ministerstwo.

Rzepak i kukurydza z dobra wymianą

Jak zaznacza, propozycja rozszerzenia listy gatunków roślin objętych dopłatą o jak największą liczbę gatunków nie znajduje oparcia w założeniach ww. programu.

„W przypadku słonecznika, gryki, facelii oraz rzodkwi oleistej włączenie tych gatunków do listy gatunków objętych dopłatą obecnie nie wydaje się być zasadne. Zaproponowane gatunki roślin, niezależnie od ich zalet, nie posiadają tak dużego potencjału gospodarczego, jak gatunki objęte dopłatami. Ponadto w przypadku rzepaku i kukurydzy wymiana materiału siewnego jest na wysokim poziomie i nie wymaga wsparcia w tym przedmiocie” – przekazuje resort.

Na koniec zastrzega jednak, że „jeżeli zaistnieją przesłanki do poszerzenia listy gatunków, zostanie dokonana stosowna analiza przepisów prawa w tym zakresie”.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij