
Valtra Demo Tour na Opolagrze
Fińska marka należąca do koncernu AGCO, zaprezentowała przekrój swoich koni pociągowych podczas targów Opolagra, w ramach pokazów polowych odbywających się w całej Europie. W tym roku Valtra planuje przeprowadzić ponad 100 imprez w 21 krajach.
Pokazy Valtry w Polsce były zaplanowane w terminie od 8 do 22 czerwca. W tym czasie Valtra miała 11 krajowych prezentacji. Jednym z celów takich akcji jest umożliwienie rolnikom i innym zainteresowanym osobom, zobaczenia jak duży jest zakres wielkości i mocy poszczególnych modeli ciągników Valtra oraz jak duże są ich możliwości. Podczas polowych spotkań pokazywane były także zastosowane w tych ciągnikach rozwiązania.
Podczas Opolagry ciągniki Valtra pracowały z maszynami do zielonek. Valtra zaprezentowała w pracy ciągniki z każdego swojego segmentu, zarówno ciągników małych jak i bardzo dużych. Najmniejszym ciągnikiem Valtra prezentowanym na terenie wystawy Opolagra był ciągnik Valtra A93. Seria A, z której pochodzi ten model, zawiera traktory o mocach od 50 do 101 KM. Valtra A93, to ciągnik zwarty, prosty, z mechaniczną przekładnią. Posiada ona trzy zakresy i cztery biegi. Pod maską pracuje 3-cylindrowy silnik Agco Power 33CTA o pojemności 3,3 l, którego maksymalna moc wynosi 101 KM.
Prawie jak kombajn
Podczas prezentacji ciągników w akcji, można było podziwiać jak zwinnie i szybko pracuje Valtra T214 z kosiarką Elho, o szerokości 7,3 m. Zespół ten został nazwany kombajnem koszącym, gdyż ciągnik pracował z zastosowaniem układy do jazdy tyłem Twin Trac, czyli tyłem do przodu. Dzięki temu, że wtedy skręcają koła znajdujące się jakby z tyłu całej maszyny, ciągnik taki jest bardzo zwrotny i przypomina nieco swoim zachowaniem i wyglądem kombajn. Organizator pokazu podkreślał zalety przekładni bezstopniowej, w którą ów ciągnik jest wyposażony. Jego silnik to Agco Sisu Power, o pojemności skokowej 7,4 l i maksymalnej mocy 230 KM.
Studio Valtra Unlimited
Jednym z prezentowanych koni pociągowych z serii N była Valtra N174 Versu oraz Valtra N124 HiTech z ładowaczem i oknem dachowym z przodu. Oba ciągniki, jak widać po m.in. zastosowanych kolorach, zostały przygotowane przez Studio Unlimited. Jeśli jakiegoś klienta nie zadowala ponad 1000 opcji, może on zamówić sobie tak naprawdę co chce i może to być zamontowane w fabryce w wyspecjalizowanym dziale, zajmującym się wyłącznie nietypowym wyposażeniem ciągników. Podczas Demo Tour jedna z Valtr N174 Versu wykonana była w wersji Crop, czyli zbożowej. Valtra N174 Versu ma silnik o pojemności 4,9 l i mocy maksymalnej 185 KM. Jest to największej mocy 4-cylindrowy silnik w barwach Valtry. Prezentowany ciągnik był wyposażony w przekładnię Versu, czyli Powershift konstrukcji Valtry z odseparowaną hydrauliką zewnętrzną z elektrozaworami.
Valtra N124 HiTech to także jeden z ciągników przechodzący modyfikacje w studio Unlimited . Był on zaprezentowany z ładowaczem czołowym i oknem dachowym z przodu. Ta Valtra jednak od razu emanuje przynależnością do działu produkcji zwierzęcej, gdyż pomalowana została w biało-czarne łatki, symbolizujące niejednolite umaszczenie krowy.
Fabryczny ładowacz, z którym pracował ten ciągnik, zdaniem producenta tym różni się od innych, że nie ogranicza skrętu kół i wykonywania czynności serwisowych. Ciągnik jest zwrotny, zawraca po okręgu o promieniu 4,5 m. Zamontowane okno dachowe pozwala pracować ładowaczem, daje możliwość ciągłej obserwacji przewożonego na nim ładunku. Ciągnik ma zamontowany także podłokietnik z dżojstikiem do sterowania ładowaczem oraz tzw. asystenta hydrauliki, czyli system automatycznie zwiększający obroty silnika, kiedy hydraulika ładowacza wymaga większego wydatku oleju.
Valtra Ecopower
Jedną z ciekawostek, szczególnie dla rolników świadomych możliwość zaoszczędzenia paliwa, jest Valtra N154 Direct. Ciągnik ma tzw. silnik Ecopower z dwuzakresową charakterystyką. Oznacza to, że silnik może pracować na klasycznych ustawieniach, jak i w trybie niskoobrotowym. W takim trybie, silnik osiąga maksymalnie 1900obr./min., a maksymalny moment obrotowy generuje już przy 1250 obr./min. Taki system pozwala, zdaniem producenta, zaoszczędzić ok. 10-15% paliwa, w stosunku do pracy na klasycznych ustawieniach silnika. Ciągnik był prezentowany z przekładnią bezstopniową oraz nową kabiną Skyview, posiadającą przeszklenie tylnej części dachu kabiny.. Wersja ta posiada także ponadstandardowe wyposażenie Unilimited, którym było dodatkowe oświetlenie – błyskowe lampy ledowe oraz fabryczne opony marki Nokian z przemysłowym bieżnikiem.
U-Pilot na uwrocia
Fińska marka zaprezentowała także inne modele ciągników. Jednym z przedstawicieli serii T był ciągnik Valtra T194 Versu. Jego przekładnia to 4-zakresowy automat, z pięcioma biegami na każdym zakresie. Zakresy i biegi są zmieniane automatycznie, w zależności od warunków pracy ciągnika. Obecny w T194 U-pilot, to system zarządzający wykonywaniem czynności na uwrociach, pozwala on na zapamiętanie do 32 ustawień na początku i tyle samo na końcu pola. Hydraulika oferuje wydatek od 115 l/min., ale może ona wynosić w opcji 160 lub nawet 200 l/min. Co znamienne, hydraulika ciągnika ma własny obieg oleju, nie miesza się on z olejem do transmisji.
Valtra S374 – 400 KM
Największym ciągnikiem prezentowanych na Valtra Demo Tour był ciągnik Valtra S374. 6-cylindrowy silnik z dwiema turbosprężarkami generuje z pojemności 8,4 l moc maksymalną 400 KM. Jest to model wyposażony w przekładnię bezstopniową AVT, z dwoma zakresami: polowym i szosowym. Kabina ciągnika jest bardzo komfortowa, posiada amortyzację pneumatyczną AutoComfort. Fotel operatora ma system ogrzewania i chłodzenia; jest obszyty alcantarą. Ponadto – w standardzie – ciągnik ma system nawigacji satelitarnej.
