Kombinacja kosiarek Pöttinger Novacat A10 Collector

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
09-04-2018,7:35 Aktualizacja: 09-04-2018,7:00
A A A

Najnowsza generacja kombinacji koszących Pöttinger Novacat A10 została poszerzona. Kolejnym modelem w tej serii jest Novacat A10 Collector. Jest to zestaw kosiarek tylnych, do pracy w kombinacji z maszynami czołowymi, wyposażony w układ taśm wspomagających tworzenie pokosów.

Zestaw Novacat A10 w zależności od rodzaju przedniej kosiarki, może uzyskiwać szerokości robocze w zakresie od 8,80 m do 10,02 m. Maszyna może pracować z przednimi kosiarkami. Jest przystosowana do czołowych kosiarek o szerokościach roboczych 3 i 3,5 m.

Kombinacja kosząca Novacat A9

Pöttinger - rozbudowa kombinacji kosiarek Novacat A9

Kombinacja kosiarek Novacat A9, wraz z kosiarką czołową osiąga szerokość roboczą od 8,92 do 9,18 m i jest wyposażona w takie same techniczne rozwiązania jak Novacat A10. Novacat A9 może być używany jako przednia bądź tylna kombinacja (w zależności...

Collector – poprzeczny przenośnik taśmowy

Pöttinger wprowadził do zestawów przenośnik poprzeczny. Pozwala on w zależności od sposobu regulacji, na tworzenie m.in. pokosu skrajnego, albo dużego pokosu centralnego. Aby zapobiec zapychaniu się taśm przenośnika, producent wprowadził system ostrzegania przed podjęciem pracy gdy taśmowy system poprzecznego transportu ściętej masy nie został uruchomiony. W takiej sytuacji włącza się ostrzegawczy sygnał akustyczny.

Hydrauliczna regulacja docisku listwy

Taśmy poprzeczne są zamontowane bezpośrednio na kosiarkach i nie mają własnej hydrauliki, są zasilane z systemu hydraulicznego ciągnika. Jak podaje producent – pozwoliło to zmniejszyć ciężar maszyny, co w istotny sposób wpływa na m.in. zapotrzebowanie na moc, czy udźwig ciągnika. Kosiarki mają hydrauliczny system regulacji docisku listwy do darni. Właściwie wyregulowane odciążenie listwy chroni zarówno darń, jak i wpływa na zmniejszenie zużycia listwy tnącej. Ponadto odpowiednio dobrany docisk listwy przynosi efekt w postaci ograniczenia zawartości piasku i innych zanieczyszczeń w paszy oraz oddziałuje na zużycie paliwa przez ciągnik. Dostępny jako wyposażenie opcjonalne walec przyspieszający można regulować mechanicznie przestawiając wysokość jego ustawienia odpowiednio do szerokości pokosu i uzyskując w ten sposób wąski, zwarty pokos również przy dużej ilości masy. Wydłuża on czas użytkowania taśmy i zwiększa jej wydajność. Na życzenie do jednostronnej pracy taśm Collector, dostępny jest grzebień pokosu. W ten sposób można tworzyć również kompaktowe pokosy boczne.

Duży komfort obsługi

Kombinacja Novacat A10 Collector jest seryjnie wyposażona w sterownik Select Control. Do obsługi całej jednostki koszącej konieczny jest jeden zawór dwustronnego działania, do napędu taśm poprzecznych zawór jednostronnego działania z wolnym spływem oleju. Wybór kosiarki, przestawienie szerokości roboczej jak również ustawienie taśm poprzecznych odbywa się przy pomocy Select Contol. Blokada transportowa jest hydrauliczna, odciążenie jest regulowane przez zawory. Regulacja prędkości taśm poprzecznych jest mechanicznie ustawiana przy pomocy hydrauliki.

Łatwe sterowanie

Jako wyposażenie opcjonalne dostępny jest sterownik do komfortowej obsługi Power Control z funkcjami automatycznymi. Sterowanie poprzez magistralę Isobus wszystkimi funkcjami umożliwia bezpośrednie wybieranie każdej czynności. W przypadku ciągników John Deere i Fendt możliwe jest sterowanie szerokością roboczą przez sygnał kąta skrętu z ciągnika. Ponadto dostępna jest elektroniczna regulacja prędkości do przestawiania prędkości pracy taśm poprzecznych. Podczas jazdy na stoku można przy pomocy tej regulacji zwiększyć prędkość taśmy poprzecznej, która w tym momencie jest po stronie spadku stoku. W opcji dostępne jest centralne smarowanie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj