Zniesienie stref ASF? Weterynaria wnioski złoży dopiero jesienią

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2021,14:15 Aktualizacja: 02-09-2021,14:21
A A A

Mając na względzie fakt, iż aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie jest korzystna, wnioski o uwolnienie poszczególnych obszarów ASF, składane będą dopiero jesienią - przekazał Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Wobec bardzo trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej 25 sierpnia Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do Mirosława Weltza, głównego lekarza weterynarii, o podjęcie działań w celu jak najszybszego zniesienia strefy czerwonej, obowiązującej w części powiatu wolsztyńskiego.

ASF, afrykański pomór świń, szczepionka przeciwko wirusowi, USA, trzoda chlewna

Amerykanie opracowali szczepionkę przeciwko ASF

Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) została opracowana w Stanach Zjednoczonych. Obecnie preparat jest testowany w Centrum Chorób Zwierząt Plum Island w USA.   Za kilka lat afrykański pomór świń, jak podaje...
- W uzasadnieniu wniosku Izba wskazała, że na terenie powiatu wolsztyńskiego już od dłuższego czasu nie stwierdza się nowych przypadków ani ognisk ASF. Powiat wolsztyński, a w szczególności gmina Siedlec, stanowią bardzo duże skupisko produkcji trzody chlewnej w Wielkopolsce. Sytuacja tamtejszych producentów trzody jest dramatyczna. Od wielu miesięcy ceny skupu utrzymują się na bardzo niskim poziomie, poniżej kosztów produkcji, które z kolei znacząco rosną. Na terenie całego kraju przybywa czerwonych stref, co istotnie wpływa na różnicę w cenach skupu żywca z gospodarstw produkujących w strefie i poza nią - wskazał rolniczy samorząd. Dodał, że zakłady mięsne w coraz większym stopniu importują też mięso wieprzowe z Niemiec i Belgii.

- W takiej sytuacji zarządzanie strefami ASF powinno być bardziej elastyczne i ograniczone w czasie oraz przestrzeni. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ rolników w strefach czekają kolejne wydatki inwestycyjne, związane z wdrażanymi nowymi zasadami bioasekuracji - podkreśla WIR.

W odpowiedzi Krzysztof Jażdżewski podkreślił, że aktualna sytuacja epizootyczna na terenie m.in. województwa wielkopolskiego, a w szczególności  w powiecie nowotomyskim, gdzie potwierdzono w bieżącym roku już 2 ogniska oraz w powiatach sąsiadujących: świebodzińskim (woj. lubuskie) i międzyrzeckim, gdzie potwierdzono po 1 ognisku ASF, wskazuje na dużą presję wirusa ASF w środowisku, co powoduje wzrost zagrożenia dla innych gospodarstw utrzymujących świnie na tym terytorium.

walka z asf w POlsce, Grzegorz Majchrzak,Wielkopolska Izba Rolnicza, inspekcja weterynaryjna

Nieuczciwy handlarz rozniósł ASF po gospodarstwach. A cierpią uczciwi hodowcy

Problemy ze sprzedażą, rozbudowana biurokracja, wprowadzane reżimy sanitarne oraz niska opłacalność chowu doprowadzają do tego, że rolnicy masowo rezygnują z utrzymywania produkcji trzody chlewnej - wynika ze spotkania w Wielkopolsce. Rozmowy...
- Tym bardziej, iż wiadomo jest, że w dalszym ciągu stwierdzane są nieprawidłowości podczas kontroli wymogów bioasekuracji, pomimo faktu, iż obowiązują one już od kilku lat na terenie całego kraju - zaznaczył wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej. Zwrócił też uwagę, iż Komisja Europejska podchodzi bardzo ostrożnie do łagodzenia restrykcji w szczycie sezonu występowania ASF w gospodarstwach.

- Mając na względzie fakt, iż aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie jest korzystna, wnioski o uwolnienie poszczególnych obszarów, składane będą dopiero jesienią - poinformował Jażdżewski. Jak zapewnił, jeżeli sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu wolsztyńskiego oraz terenów przyległych nie ulegnie zmianie i nie zostaną potwierdzone kolejne ogniska ASF, główny lekarz weterynarii podejmie próbę zniesienia części obszaru objętego restrykcjami III i przeniesienia go do obszaru objętego restrykcjami II.

  •  Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA