ZM Henryk Kania walczą o przetrwanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Leroch | hoduj@apra.pl
27-08-2019,11:05 Aktualizacja: 28-08-2019,15:18
A A A

Wśród wiodących zakładów mięsnych związanych z przetwórstwem wieprzowiny oprócz takich firm jak Sokołów, Animex znajdują się Zakłady Mięsne Henryk Kania. To polska i zarazem rodzinna firma, która przez lata dawała radę konkurować z gigantami na rynku wieprzowiny, ale bieżący rok może okazać się dla ZMHK ostatnim rokiem działalności.

Już na początku 2019 roku, media obiegła informacja o trudnej sytuacji finansowej w jakiej znalazła się firma. Problemy z płynnością, brak przyjęcia sprawozdania finansowego firmy przez audytorów, blokada kont firmy oraz wymówienie kredytu przez Alior, to tak dla ZMHK rozpoczął się 2019 rok. Przez lata ZM Kania osiągały zyski, w 2017 roku rekordowe 1,4 mld, ale pierwszy kwartał 2019 r. zakończyły z 10-milionową stratą.

warchlaki, cena w Danii, trzoda chlewna, tuczniki

Znamy aktualne notowania warchlaków i tuczników duńskich

Tuczniki w Danii w notowaniach opublikowanych przez Danish Crown 22 sierpnia podrożały o 0,30 koron duńskich (DKK) za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Natomiast cena warchlaków pozostała bez zmian.   Notowania tuczników...

Zarząd ZM Henryk Kania przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji. Jak podano w Business Insider Polska "Układ z wierzycielami przewiduje, że posiadacze obligacji obejmą nowe papiery oprocentowane na 3,5 proc. w skali roku. Ich wartość obejmie 100 proc. wierzytelności powiększonych o odsetki. Spółka ma odkupić obligacje za siedem lat, a kupon wypłacać po czterech. Kluczowi kooperanci (np. dostawcy mięsa) także mają zostać spłaceni w 100 proc. (wraz z odsetkami). Podobnie zresztą jak banki. Z tym, że ten dług ma być rozłożony na 96 oprocentowanych rat, a pierwszą z nich spółka chce wypłacić za 4 lata".

Wydzierżawienie majątku produkcyjnego spółce celowej HK Trade, która zgodnie z przyjętymi założeniami powinna stać się rentowna już od drugiego miesiąca działalności, pozwoli generować dodatnie przepływy pieniężne, zdolne do obsługi czynszu dzierżawnego. Z punku widzenia wielu wierzycieli ZMHK, jest to optymalny plan, który pozwala odzyskać całość zobowiązania i umożliwia dalszą współpracę z wracającą na rynek firmą.

Sytuację w jakiej znajduje się ZMHK nie ułatwia to, że przeciwko firmie do prokuratury wpłynął wniosek o podejrzeniu popełnienia oszustwa, polegającego na braku rzetelnego informowania banku o finansach firmy. Wcześniej Aliorbank zablokował konta spółki i zaprzestał także kredytowania.

"W całym okresie zwiększania finansowania bank miał pełen dostęp do kont, a więc posiadał wszelką wiedzę na temat przepływów na rachunku i mógł weryfikować dokumenty przedkładane przez Zarząd." wyjaśnił Henryk Kania.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA