Zabijali zdrowe świnie w gospodarstwie wolnym od ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2017,11:05 Aktualizacja: 23-09-2017,11:21
A A A

W wolnym od ASF gospodarstwie Ewy Biernackiej, sołtys wsi Rudniki w województwie lubelskim zabito ponad 90 zdrowych świń.

To było drugie podejście do utylizacji w tym miejscu bowiem tydzień wcześniej okoliczni rolnicy zablokowali przedstawicielom inspekcji weterynaryjnej dojście do chlewni - przypomina "Dziennik Wschodni".

ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, sejm, ochrona zwierząt, zwierzęta, ministerstwo rolnictwa, ewa lech, walka z asf

ASF może ogarnąć cały kraj. Tylko bioasekuracja może zatrzymać wirusa

- Jeżeli nie dopilnujemy, żeby w gospodarstwach nie szerzyła się choroba, niedługo cała Polska będzie ogarnięta ASF. Niczego nie sprzedamy za granicę ani z dużych, ani z małych gospodarstw - ostrzegła Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Podczas...

Inspektorzy uznali, że gospodarstwo nie spełnia wymogów bioasekuracji, a że położne jest w strefie zapowietrzonej, konieczna jest utylizacja zdrowych zwierząt.

Ostatecznie państwo Biernaccy zgodzili się na utylizację 76 prosiąt, 15 macior i knura. - Dlatego, że prosięta były już zaduszane przez maciory, nie mieliśmy gdzie ich przemieścić. 40 z nich powinno już być przekazanych do dalszego chowu. Mieliśmy chętnych odbiorców, ale w związku z tym, że strefa zapowietrzona tu jest, nie mogliśmy ich sprzedać - tłumaczy sołtys.

Świnie utylizowane były na miejscu - w chlewni. Inspekcji weterynaryjnej towarzyszyła policja, która zabezpieczała gospodarstwo. - To straszne, prosięta piły mleko od zabitej maciory - opowiadał załamany Jan Biernacki.

- Prowadzę rozmowy z adwokatami. Trzeba zebrać ludzi i przygotować pozew zbiorowy przeciwko państwu o potężne odszkodowania. Chodzi o koszty, które rolnicy ponoszą przy likwidacjach hodowli i o to, co dalej mają robić - podkreśla Marek Sulima, radny powiatu bialskiego w rozmowie z dziennikiem.

źródło: Dziennik Wschodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA