Wirus ASF wdarł się do kolejnych chlewni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-07-2018,14:00 Aktualizacja: 02-07-2018,15:10
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych dwóch ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. Odnotowano je w woj. mazowieckim oraz lubelskim.
 
Choroba została potwierdzona w dwóch gospodarstwach na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 28 i 29 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Ogniska ASF wystąpiły w gospodarstwach, w których łącznie utrzymywano 12 świń. Są one położone w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF

Nielegalne hodowle i zero bioasekuracji. Rolnicy lekceważą zagrożenie ASF

W województwie kujawsko-pomorskim jest ponad 12 tysięcy gospodarstw do sprawdzenia w związku z szerzącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Już pierwsze 300 kontroli wykazało poważne uchybienia. Sytuacja związana z ASF staje się...
Ognisko choroby nr 145 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń. Jest ono położone w gminie Wiśniew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim. 
 
Ognisko ASF nr 146 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie. Jest ono położone w gminie Białopole w powiecie chełmskim w woj. lubelskim. 
 
W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku wybuchu choroby w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził 146 ognisk ASF u świń oraz 2293 przypadki u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA