Wirus ASF w kolejnym europejskim państwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-08-2019,7:50 Aktualizacja: 13-08-2019,7:22
A A A

Afrykański pomór świń dotarł do kolejnego europejskiego państwa. Jak informuje portal Pig Progress cztery ogniska tej choroby w Serbii zostały zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Wirus ASF został potwierdzony w czterech małych gospodarstwach zlokalizowanych w okolicy stolicy Serbii Belgradu i w okręgu podunajskim leżącym w centralno-wschodniej części tego kraju.

Gospodarstwa, w których wykryto afrykański pomór świń, znajdują się blisko siebie.

Wirus zaatakował w sumie siedem zwierząt. Służby weterynaryjne Serbii będą jednak musiały zutylizować w sumie 114 świń, które miały kontakt z zakażonymi osobnikami.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

ASF w kolejnym gospodarstwie. 39. ognisko choroby potwierdzone

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) nr 39. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie. Jest ono położone w gminie Jabłonna Lacka w powiecie sokołowskim w województwie mazowieckim. Główny lekarz weterynarii...

Wirus ASF w pierwszym gospodarstwie utrzymującym 24 świnie został potwierdzony 30 lipca u jednej sztuki. 1 sierpnia służby weterynaryjne stwierdziły go w kolejnym obiekcie utrzymującym 10 świń oddalonym od pierwszego o 6 km. Również jeden osobnik był zakażony.

6 sierpnia w gospodarstwie położonym blisko pierwszego ogniska utrzymującym 23 zwierzęta padły trzy świnie. Dzień później wirus dostał się do dotychczas największej fermy w Serbii. Utrzymywała ona 64 świnie, dwie z nich zostały zakażone i padły.

Wirus ASF, jak podkreśla Pig Progress, szerzy się w Europie Wschodniej z coraz większą intensywnością. Obecnie zmaga się z nim 16 krajów.

W ostatnim tygodniu z jego powodu w Bułgarii zostało zutylizowanych ponad 130 tys. sztuk trzody chlewnej. ASF niedawno został również potwierdzony w Słowacji.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA