Wirus AH1N1 w natarciu. Grypa u ludzi, ale nie u świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-02-2019,15:05 Aktualizacja: 01-02-2019,15:13
A A A

Wirus AH1N1 w ostatnich dniach jest wykrywany u ludzi. Wywołuje on tzw. świńską grypę, choć ta nazwa, zdaniem przedstawiciel branży trzodziarskiej, nie jest poprawna i nie powinna być używana zamiennie z AH1N1.

14 osób trafiło do szpitala wojewódzkiego w Bielsku Białej, poinformowało wczoraj (31 stycznia) katowickie Radio Em. Cztery z nich zmarły. Rzecznik tej placówki, Jolanta Trojanowska tłumaczy jednak, że to nie wirus był bezpośrednią przyczyną zgonu.

Wirus dotarł również na oddział laryngologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. "Gazeta Pomorska" podaje, że stwierdzono go u dwójki pacjentów oraz dziewięciu osób z personelu kliniki.

- Był to zmutowany wirus, który może być groźny dla osób, którzy mają chore serce, nerki, w ogóle z układem krążenia mają problemy, z układem oddechowym w tym osoby starsze - mówiła dla Radia EM Jolanta Trojanowska.

trzoda chlewna, pogłowie, spadek, Polska

Silny spadek pogłowia świń w Polsce

Główny urząd statystyczny (GUS) poinformował, że pogłowie trzody chlewnej w Polsce w grudniu ubiegłego roku spadło o 7,4 proc. Główną przyczyną tego trendu jest znaczne pogorszenie opłacalności produkcji świń.    Pogłowie...

Szpital w Bielsku Białej, z powodu obecności wirusa AH1N1 u części pacjentów, ograniczył odwiedziny na niektórych oddziałach.

Wirus AH1N1 w styczniu został również wykryty u pacjentów szpitali we Wrocławiu oraz w Kielcach.

Radio Wrocław podało w połowie stycznia informację o tym, że u ośmiu pacjentów Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego potwierdzono wirusa AH1N1. Stan wszystkich tych osób był dobry.

Choroba szerzy się również w woj. świętokrzyskim. Radio Kielce poinformowało 30 stycznia, że u sześciu pacjentów Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii stwierdzono obecność wirusa AH1N1. Władze placówki również wprowadziły zakaz odwiedzin.

ognisko ASF, wirus, trzoda chlewna

Pierwsze w tym roku ognisko ASF potwierdzono w gminie Gołdap

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś (31 stycznia) o wyznaczeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba zaatakowała gospodarstwo utrzymujące 67 świń.   Ostatnie ognisko ASF w Polsce odnotowano we...

Świńska grypa to częste określenie choroby wywoływanej przez wirusa AH1N1. Okazuje się, że zdecydowanie częściej to człowiek zakaża zwierzęta, a nie na odwrót. Świadczy o tym m. in. fakt, że w Polsce ok. 60 proc. stad jest zakażone wirusem grypy, a ich właściciele nie chorują na nią częściej niż inni ludzie.

Grypa wywoływana przez wirusa AH1N1 nie powinna być nazywana świńską. Przypadki o których informują media są wywołane przez wirus AH1N1, który jest zmutowaną wersją kilku odmian wirusa H1N1, w tym grypy ludzkiej, dwóch rodzajów świńskiej grypy oraz ptasiej.

Oficjalna nazwa uznana przez Światową Organizację Zdrowia to grypa AH1N1. Nazwa świńska grypa jest myląca i krzywdząca dla producentów trzody chlewnej.

Wirusem AH1N1 nie można zarazić się od świni, a tym bardziej od jedzenia wieprzowiny. Źródłem zakażenia może być jedynie drugi człowiek.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA