Wiceminister liczy na specustawę. Chce skończyć ASF raz na zawsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2020,8:50 Aktualizacja: 09-01-2020,9:03
A A A

- Procedowana w parlamencie specustawa w sprawie zwalczania ASF powinna znacząco pomóc w zwalczaniu choroby, gdyż pozwoli na prewencyjną redukcję populacji dzików - przekonuje Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

- Bardzo liczę na tę specustawę, aby z ASF w Polsce skończyć raz na zawsze - dodał polityk. Zapewnił, że nowe przepisy pozwalają na zastosowanie skuteczniejszych metod ochrony przed wirusem.

walka z asf w bułgarii, Paskal Żeliazkow, Bułgarska Agencja Bezpieczeństwa Żywności

Wirus dotarł na kolejną dużą fermę. Chorobę przeniosły szczury?

Bułgarska Agencja Bezpieczeństwa Żywności stwierdziła epidemię ASF na dużej fermie na północnym wschodzie kraju. 24 tys. zwierząt ma być wybitych, a firma szacuje straty na ok. 5 mln euro. Ferma należy do dużego producenta Boni, który...

Jak mówił, od dawna trwają przygotowania do likwidacji wirusa poprzez neutralizację wektora przenoszenia tej choroby. A są nim dziki.

Zostało to potwierdzone przez różne badania w Polsce i za granicą, a także skuteczne praktyki zastosowane w Czechach i Belgii, a prewencyjnie w Niemczech i Francji.

Specustawa dotycząca zwalczania ASF jest już uchwalona przez Sejm, ale jeszcze w tym tygodniu będzie nad nią pracował Senat.

- Wkrótce więc zacznie obowiązywać i pozwoli na prewencyjny odstrzał dzików. Już w tej chwili przygotowane są "narzędzia" do realizacji tej ustawy. Do tej pory odstrzał dzików wykonywany był przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, ale nie był skuteczny - tłumaczył wiceminister.

Wiceszef resortu rolnictwa wyjaśnił, że pomysł sięgnięcia po myśliwych, którzy są jednocześnie funkcjonariuszami państwowymi pojawił się półtora roku temu, ale decyzja o jego wdrożeniu zapadła kilka tygodni temu.

walka z asf w polsce, przejścia dla zwierząt, GDDKiA, autostrady i drogi ekspresowe

GDDKiA włącza się do walki z ASF i zamyka przejścia dla zwierząt

By ograniczyć migrację dzików i tym samym rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń, zamykane są przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Generalna Dyrekcja Dróg...

Chodzi o wykorzystanie np. żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy straży pożarnej i granicznej. Szefowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji na wniosek wojewodów będą mogli utworzyć z tych osób specjalne grupy do redukcyjnego odstrzału dzików. Będzie przygotowany plan odstrzałów dzików dla całego kraju.

Afrykański pomór świń, na który choruje trzoda chlewna, występuje w Polsce od lutego 2014 r. Do niedawna choroba była notowana we wschodnich województwach Polski.

W listopadzie 2019 r. wirus znaleziono u padłego dzika w województwie lubuskim. W sumie wykryto kilka przypadków chorych dzików w woj. lubuskim i jeden w woj. wielkopolskim oraz dwa w woj. dolnośląskim.

Giżyński zaznaczył, że po wykryciu ASF w lubuskim natychmiast zwołano sztab kryzysowy i zdecydowano o budowie ogrodzenia. Teren znalezienia dzika ogrodzono 36 km płotem, a dziki w tym rejonie wybito. Jednocześnie powstał 100 km płot na granicy województwa wielkopolskiego, które jest największym zagłębiem hodowli świń w Polsce.

W ocenie wiceministra zwalczanie ASF u świń metodami weterynariami przebiega w Polsce skutecznie. W 2019 r. było o ponad połowę mniej (48) ognisk niż rok wcześniej.

O jak najszybsze przyjęcie przez Senat specustawy zaapelowali do senatorów szefowie senackiej i sejmowej komisji rolnictwa z PiS: Jerzy Chróścikowski i Robert Telus. Według tego pierwszego, senacka komisja zajęłaby się ustawą szybciej, gdyby nie decyzje marszałka Senatu.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA