Wiceminister broni myśliwych. Wykonują zadania i walczą z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2021,10:35 Aktualizacja: 12-10-2021,10:36
A A A

W ostatnich latach myśliwi w ramach planów łowieckich i w odstrzałach sanitarnych pozyskali 1,2 mln dzików - poinformował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. Zapowiedział intensyfikację odstrzałów, w kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki.

Polityk podkreślił, że narracja dotycząca tego, że rzekomo myśliwi nie walczą z afrykańskim pomorem świń, jest dla niego zaskakująca i niezrozumiała.

walka  z asf w Polsce, świętokrzyskie, Zbigniew Koniusz, płot na granicy województw

Kolejny płot ma zatrzymać ASF

Na granicy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego powstanie ogrodzenie, które ma chronić przed rozprzestrzenianiem się ASF. W 2020 roku podobna bariera powstała na północy regionu. Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski...

- Wystarczy spojrzeć na twarde liczby, które potwierdza również Główny Inspektorat Weterynarii. W ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików. W roku łowieckim 2020-2021 odstrzelono 380 tys. dzików, a rok wcześniej było 414 tys. Odstrzały przyspieszyły szczególnie w 2019 roku, kiedy umożliwiono polowanie z noktowizją. W 2019 roku w trakcie jednego miesiąca pozyskano 50 tys. dzików. Twierdzenia, że rzekomo koła łowieckie nie realizują planów łowieckich i odstrzału sanitarnego są fałszywe i nie mają kompletnie potwierdzenia w faktach - zaznaczył Siarka.

Wiceminister ocenił, że taka "fałszywa narracja" wynika z pewnych uzasadnionych obaw rolników, że nie udało się do tej pory powstrzymać ekspansji ASF.

- Powtarza się, że dzik jest wektorem choroby, ale tak naprawdę wirusa przenosi człowiek. Prawda jest taka, że kluczową rolę mającą zabezpieczyć nas przez ASF jest bioasekuracja. Niestety, jej brak często powoduje, że wirus się roznosi. Były tereny gdzie nie odnotowano padłych dzików w zw. z ASF, a wirus nagle pojawił się w oborach - zauważył polityk.

walka z asf w Polsce, padłe dziki, Wólka Abramowicka, powiat stargardzki

Martwe dziki gniją przy drogach i polach. Tak z ASF nie wygramy

Skomplikowane procedury albo opieszałość państwowych służb i instytucji, albo jedno i drugie powodują, że będące potencjalnie rezerwuarem afrykańskiego pomoru świń padłe dziki zalegają przy drogach i polach. O takich przypadkach można dowiedzieć...

Według Siarki stawianie w kontrze rolników i myśliwych do niczego nie prowadzi, a tylko generuje niepotrzebne napięcia i konflikt. - Jesteśmy sojusznikami, a nie wrogami i taka negatywna narracja wprowadzana przez AGROunię, nie jest potrzebna. Należy usprawnić komunikację, poprawić bioasekurację - zaznaczył Siarka.

Sprzeciwia się pomysłowi likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) i powołania w jego miejsce agencji, która - według koncepcji Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych - miałaby prowadzić gospodarkę łowiecką.

- Jeśli chcemy sobie zrobić krzywdę, to proszę bardzo. Chciałbym jednak przypomnieć, że myśliwi wykonują zadania państwa, ponieważ zwierzyna łowna należy do Skarbu Państwa. Łowczy wywiązują się również ze swoich zobowiązań. Mam wrażenie, że kwestia powstania agencji ma związek z jakimiś kwestiami biznesowymi, a jej stworzenie to wywarzanie już otwartych drzwi - dodał.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF w Polsce. Znamy szczegóły najnowszych trzech ognisk

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach najnowszych trzech ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska ASF nr 2021/108, 2021/109 oraz 2021/110 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych...

Wiceszef resortu klimatu i środowiska wracając do tematu ASF przypomniał, że często podawany jest przykład Danii, jako państwa, które poradziło sobie z tym problemem poprzez odstrzał całej tamtejszej populacji dzików.

- To jest zły przykład, ponieważ w Danii praktycznie nie ma lasów, a przed odstrzałem było tam tylko kilkaset dzików. W Polskich warunkach przyrodniczych policzenie, czy odstrzał wszystkich dzików jest niemożliwy. Eliminacja całej populacji byłaby też katastrofalna dla środowiska naturalnego - zaznaczył.

Wiceminister zapowiedział, że mimo to odstrzał dzików ma przyspieszyć i będzie większy. - Po spotkaniu z łowczymi, Naczelną Radą Łowiecką zdecydowaliśmy się podnieść dotychczasowe plany odstrzału dzika w okręgach o 100 proc. Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył ponadto siedem powiatów, gdzie dziki zostaną całkowicie odstrzelone - poinformował.

Dopytywany o jakie powiaty chodzi wskazał, że mają być to tereny, gdzie znajdują się największe zagłębia hodowli trzody chlewnej m.in. w woj. wielkopolskim i pomorskim.

Siarka pytany o doniesienia, jakoby ministerstwo miało wnioskować o zezwolenie na sanitarny odstrzał dzików na terenach objętych stanem wyjątkowym potwierdził, że takie starania zostały podjęte. - Chodziło o to, by na tym terenie nie powstały nowe ogniska ASF. Przywrócenie sanitarnych odstrzałów byłoby jednak trudne ze względu na to co się dzieje po drugiej stronie granicy. Nie będziemy forsować tego pomysłu, poczekamy do ustania stanu wyjątkowego na tym terenie - podsumował.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA