Weterynaria nie kontroluje myśliwych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-12-2019,14:00 Aktualizacja: 12-12-2019,16:48
A A A

Główny lekarz weterynarii opublikował informację w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi zagadnień w zakresie nadzoru i kontroli prawidłowości wykonywania polowań na dziki.

Dla prowadzenia gospodarki zasobami zwierzyny łownej obszar terytorium Polski został podzielony na obwody łowieckie, którymi zarządzają, co do zasady, ich dzierżawcy.

Dzierżawcami obwodów łowieckich są koła łowieckie stanowiące, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, podstawową jednostkę organizacyjną Polskiego Związku Łowieckiego.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, GLW, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie

ASF na zachodzie Polski. Ponad 20 nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (11 grudnia) o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w trzech województwach zachodniej Polski. Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w okresie od 14...

Wszelkie zagadnienia dotyczące organizacji kół łowieckich, kontroli ich działalności oraz obowiązków członków kół łowieckich stanowią problematykę bezpośrednio należącą do sfery kompetencji ministra właściwego do spraw środowiska.

Wykonywanie polowań, w tym polowań na dziki, nie stanowi czynności podlegających bezpośredniemu nadzorowi organów Inspekcji Weterynaryjnej. Obowiązujące prawo nie przewiduje także obecności przedstawicieli tej instytucji w trakcie ich wykonywania, w szczególności w zakresie postępowania w łowisku.

Z tego względu informacje o ewentualnych nieprawidłowościach dotyczących bioasekuracji w trakcie polowań na dziki powinny być przekazywane bezpośrednio do właściwego zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego.

"Organy Inspekcji Weterynaryjnej w związku z szerzeniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików jako gatunku zwierząt odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie się tej choroby w środowisku naturalnym, dokładają wszelkich starań aby prowadzone polowania były jak najbardziej efektywne oraz spełniały wysokie standardy bezpieczeństwa biologicznego" czytamy w komunikacie GLW.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, myśliwi, specustawa

Zaostrzone kary dla myśliwych?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. Możliwe są także rozwiązania kół łowieckich. Ministerstwo pracuje jednocześnie nad wprowadzeniem ułatwień...

IW współpracuje z kołami łowieckimi, myśliwymi niezrzeszonymi oraz leśniczymi. W kierowanej do nich korespondencji wielokrotnie wskazywano zasady prawidłowej bioasekuracji myśliwego.

Prowadzone są również szkolenia mające na celu przybliżenie oraz podkreślenie wagi zagadnień prawidłowej bioasekuracji w trakcie oraz po pobycie w łowisku, a także szkolenia dotyczące metodyki pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Inspekcja Weterynaryjna kupuje przenośne chłodnie w celu wykorzystania przez myśliwych do przechowywania tusz dzików do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych.

Szczegółowe wytyczne głównego lekarza weterynarii odnośnie stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych w czasie polowań oraz w czasie pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. z 18 lipca 2018 znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA