W 2022 roku nie było ognisk ASF. Działania służb przynoszą efekty?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2022,8:05 Aktualizacja: 23-02-2022,8:07
A A A

Działania służb weterynaryjnych są skuteczne, w tym roku nie było ognisk ASF - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

Wiceminister podkreślił, że ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń wystąpiło 17 grudnia ub.r. Przyznał, że sytuacja na rynku trzody jest trudna, cena skupu trzody niska, do Polski napływa duży import wieprzowiny.

hodowla świń, produkcja trzody chlewnej, Witold Choiński, Związek Polskie Mięso

Produkcja świń jest nieopłacalna

Produkcja żywca wieprzowego w latach 2018-2020 była niedochodowa, jest to jeden z powodów rezygnacji z chowu świń - wynika z raportu na temat rynku wieprzowiny przygotowanego przez Związek Polskie Mięso. Obecnie rolnicy również nie...

- Mówiąc o ASF zdajemy sobie sprawę, że głównym wektorem jest dzik (...) tu potrzebne zrozumienie całego społeczeństwa dotyczące zmniejszenia jego populacji. Ze strony resortu podjęte zostały wszystkie działania wynikające z potrzeb dotyczące ochrony stad - zapewnił polityk.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii poinformował, że w ramach monitoringu ASF u dzików w okresie od stycznia do listopada 2021 r. pobrano próbki od prawie 11 tys. dzików padłych, z czego ok. 30 proc. było dodatnich oraz chorych odstrzelonych z objawami ponad 107 tys. dzików odstrzelonych oraz odłowionych i uśmierconych, z czego dodatnich było tylko 0,7 proc.

W tym samym czasie przebadano ponad 1,6 mln sztuk żywych świń i ponad 27 tys. padłych. Wyniki dodatnie uzyskano odpowiednio u 0,04 proc. i 1,68 proc.

W 2021 r. stwierdzono 214 przypadków ASF u dzików z łączną liczbą 4 696, w 10 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim oraz 124 ogniska ASF u świń, gdzie znajdowało się 42 253 zwierząt, w 11 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Najwięcej ognisk (55) stwierdzono w woj. podkarpackim.

wsparcie hodowców trzody chlewnej, przewidywalność rynku, dopłaty w strefach ASF,

Wsparcie produkcji trzody chlewnej to nie wszystko

Rolnicy z branży trzody chlewnej potrzebują nie tylko pomocy finansowej, ale również przewidywalności rynku. Strategia dalszego rozwoju sektora powinna opierać się na nowoczesnych technologiach i wizji przeszłości.   Sytuacja na rynku...

Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej zaznaczył, że w tym roku nie stwierdzono ognisk ASF u świń, natomiast wykryto 447 przypadków choroby u dzików z łączną liczbą 564 sztuk. Chore dziki znajdowano w woj.: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorski.

Od 1 stycznia 2021 do 14 lutego br. w ramach odstrzału sanitarnego w całym kraju odstrzelono łącznie 150 248 dzikó. W ub.r. przeprowadzono w Polsce ponad 14 tys. zorganizowanych akcji poszukiwań obejmujących teren 13 mln ha terenu. Znaleziono 1 920 padłych osobników. Akcje są kontynuowane także w tym roku.

W ramach prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną działań, w 2021 r. skontrolowano w sumie 104 990 gospodarstw utrzymujących świnie. W przypadku ponad 7,8 tys., gdzie stwierdzono nieprawidłowości, powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne w sprawie usunięcia uchybień, natomiast dla 681 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne nakazujące zabicie świń i czasowego zakazu ich chowu.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele rolników, mówili o kłopotach ze sprzedażą zdrowych świń ze stref zakażonych tzw. czerwonych, o zbyt małej pomocy dla rolników np. w sprawie bioasekuracji czy o opóźnieniach w regulowaniu zobowiązań przez ARiMR.

- Przygotowujemy nowy program odbudowy rynku trzody chlewnej (...) bardzo ważną kwestą jest utrzymanie loch (...) podejmowane są właściwe programy, jak również zabezpieczone należne środki, bardzo zależy nam na utrzymaniu pogłowia trzody chlewnej, jest o sprawa bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Polaków - zapewnił Kołakowski.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu