Unia Europejska odbudowuje eksport wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-04-2018,10:30 Aktualizacja: 13-04-2018,10:09
A A A
Eksport wieprzowiny bez podrobów na rynki trzecie w ubiegłym roku spadł do 2,6 mln ton r/r. W ujęciu ilościowym spadek ten wyniósł 9 proc., ale z uwagi na wyższe ceny jego wartość była niższa tylko o 2 proc.
 
Spadek unijnego eksportu w ubiegłym roku wynikał przede wszystkim ze zmniejszenia wywozu do Chin o 34 proc. Jego zwiększenie do USA o 31 proc. oraz na Filipiny o 21 proc. nie było w stanie zrównoważyć tej straty. 
 
tuczniki, żywiec wieprzowy, Niemcy, cena

Cena tuczników utrzymała się bez zmian

Cena żywca wieprzowego w Niemczech piąty tydzień z rzędu pozostała bez zmian i w dniu 11 kwietnia wyniosła 1,45 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. Francja, Austria i Dania wzorem Niemiec również utrzymały ceny na poziomie sprzed tygodnia....
Eksport podrobów wieprzowych z UE również został ograniczony o 6 proc. do poziomu 1,3 mln ton. Wynikało to głównie ze zmniejszonego popytu na ten asortyment o 16 proc. ze strony Chin.
 
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej udział unijnego eksportu wieprzowiny do Chin w 2017 r. w ogólnym eksporcie wyniósł 28 proc., podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten był o 10 proc. wyższy i wynosił 38 proc.
 
Eksporterzy z UE wykazali się dużym sprytem i elastycznością powiększając udziały na rynkach już zdobytych oraz znajdując nowe.
 
W bieżącym roku eksport podrobów wieprzowych na rynek chiński dalej pozostaje na wysokim poziomie i wynosi 53 proc. Asortyment ten stanowi 50 proc. udziału w eksporcie wieprzowiny do Chin oraz 34 proc. w całym eksporcie tego rodzaju mięsa do krajów trzecich.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA